Revision of the genus Salvia L. (Labiatae) in the Mediterranean and The Aegean geographic regions of Turkey
Türkiye?nin Akdeniz ve Ege bölgelerinde yayılış gösteren Salvia L. (Labiatae) cinsinin revizyonu
- Tez No: 269540
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin Akdeniz ve Ege Bölgelerinde yayılış gösteren Salvia L. (Labiatae) cinsinin revizyonu sunulmuştur. Sonuçlara gore, çalışma alanında 60 takson yayılış göstermektedir. Bunlardan 32 tanesi endemic (geneli local endemik), 5 tanesi endemic olmayan nadir ve 23 taneside geniş yayılışlı türlerdir. Alandaki türlerin endemism oranı % 53'dür. Tezin başlangıç kısmında, familyanın ve cinsin tarihçesi, ve dünya genelindeki dağılımı özetle verilmiştir. Salvia cinsi üzerine yapılan filogenetik çalışmalar ve cinsiçi sınıflandırmalar tartışılmıştır. Ayrıca cins üzerine son zamanlarda yapılan taksonomik, morfolojik, mikromorfolojik ve karyolojik çalışmalar gösterilmiştir. Alanın coğrafik, fitocoğrafik, topoğrafik ve iklimsel özellikleri açıklanmıştır.2005 yılından beri, araştırma materyali olarak yaklaşık 2000 örnek toplanmış ve üzerlerinde gerekli çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca oldukça fazla sayıda herbarium örneği (ANK, AEF, BM, E, ERCIYES, G, GAZI, HUB, K, KNYA, LE, ISTE ve ISTF) görülmüş ve bunlar üzerinde de gereken çalışmalar yapılmıştır. Tip örnekleri dahil bazı dijital fotoğraflar Berlin (B), Viyana (W) ve Harvard (A) herbaryumlarından görülmüştür. Saha çalışmalarında örnekler bulunduğu zaman onların coğrafik lokasyonları (GPS dahil), habitat, fenolojik özellikleri ve ilgili arazi kayıtları gözlemlenerek alınmıştır.Bu çalışmada, türlerin kıyaslamalı morfolojik karakterleri ve onların varyasyonları tartışılmıştır. Anatomik özellikler, örneğin kök, gövdei yaprak ve yaprak sapı, mikromorfolojik özellikler, örneğin tüy, pollen ve meyve özellikleri, kapsamlı bir şekilde çalışılmış ve onların taksonomik önemleri tartışılmıştır.Arazi çalışmaları ve literature çalışmalarına gore, türlerin endemizm, fitocoğrafya, habitat, fenoloji, koroloji, yeni dağılım alanları ve koruma statüleri belirlenmiştir.Çoklu varyasyon analizi yardımı ile türlerin cinsiçi sınıflandırması yapılmıştır. Ayrıca, ilk seksiyonel tayin anahtarı ve türlerin seksiyonel gruplandırılması verilmiştir. Türlerin tayin anahtarı ayrıca verilmiştir. Çalışmanın son kısmında, türlerin genişletilmiş ve düzeltilmiş tanımları, adresleri, fotoğrafları ve taksonomik açıdan önemli notları verilmiştir.Taksonomik çalışmalarda 1 yeni tür, Salvia marashica, iki yeni varyete, S. sericeo-tomentosa var. hatayica, S. cadmica var. bozkiriensis, bir yeni kombinasyon, S. aucheri subsp. canescens ve bir yeni kayıt , S. viscosa, bulunmuştur. Ayrıca, S. sericeo-tomentosa ve S. quezelii yeniden keşfedilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
A revision of the Mediterranean and the Aegean geographic regions of Turkey of Salvia L. (Labiatae) is presented. According to the results, the study area has 60 taxa, 32 of which are endemic (mainly local endemics), 5 of which are non-endemic rare, and the remaining 23 taxa are widely distributed. The rate of endemism is 53% in the area. At the beginning of the thesis, history and worldwide distribution of the family and the genus are briefly given. Phylogenetic studies and infrageneric grouping of the genus are discussed. As well as, recent studies on the genus such as taxonomical, morphological, micromorphological and karyological are provided. Geographic, phytogeographic, topographic, and climatic features of the area are explained.Since 2005, about 2000 specimens have been collected and examined as the research materials. In addition, a large number of specimens have been seen and studied in ANK, AEF, BM, E, ERCIYES, G, GAZI, HUB, K, KNYA, LE, ISTE and ISTF herbaria. Digital photos of some specimens including type specimens have been seen from B, W and A herbaria. In the field when the specimens were detected geographical location (including GPS), habitat, phenological data and relevant field observations were all recorded.In the study, comparative morphological characters and their variations are discussed Anatomical features, such as root, stem, leaf and petiole, micromorphological properties, such as trichome, pollen and nutlet, of the species are comprehensively studied and their taxonomic implications are discussed.According to field studies and literature surveys, endemism, pyhtogeography, habitat, phenology, chorology, new distribution areas and conservation status of the species are determined.Infrageneric delimitation of the species using multivariety analysis is performed. In addition, first sectional key and sectional grouping of the species are made. As well as, identification key of the species is given. At the end of the thesis, expanded and corrected description, address, photographs and some notes on taxonomy of the species are given.The taxonomic studies revealed one new species, Salvia marashica, two new varieties, S. sericeo-tomentosa var. hatayica, S. cadmica var. bozkiriensis, one new combination, S. aucheri subsp. canescens and one new record, S. viscosa. As well as, S. sericeo-tomentosa and S. quezelii are rediscovered.