The policy mobility of energy efficiency and green gentrification in the urban renewal of Istanbul
İstanbul kentsel dönüşümünde enerji verimliliği politikası hareketliliği ve yeşil mutenalaştırma
  1. Tez No: 510600
  2. Yazar: MAHİR YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEREM SAYSEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM DALOĞLU ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SDG), küresel olarak iklim değişikliği etkilerinin kentlerde azaltılması ile mücadele etmek için, özellikle SDG11'de belirtilen kentsel sürdürülebilirliği ve enerji verimliliğini desteklemektedir. Bu tez,“yeşil mutenalaştırma”ve“politika hareketliliği”kavramlarını kullanarak, İstanbul'da devam eden Gaziosmanpaşa (GOP) Kentsel Yenileme Projesi'ni inceleyecek ve ayrıntılı bir şekilde araştıracaktır. GOP bölgesi bu araştırma için özellikle ilgi çekicidir, çünkü bölgede devam eden, depreme dayanıklı konut projeleri, kentsel yenilenmenin yanı sıra sürdürülebilir mahalleler vizyonunu benimsemiştir. Türkiye'nin, 2010 yılı başlarında itibaren Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin bir parçası olarak uyguladığı enerji verimliliği politikaları, İstanbul'da yerel yönetim ve iş çevrelerince, depreme dayanıklı konut projelerinde uygulanmaya başlanmıştır. Bu nedenle GOP Kentsel Dönüşüm Projesi, 2008 Enerji Verimliliği Kanunu olarak bilinen düzenleyici yasanın olanak sağladığı LEED ve BREAM gibi enerji sertifika programlarıyla ilgilenen“yeşil”işletmeler için cazip bir mekan haline gelmiştir. Literatür araştırmasından elde edilen nitel veriler ve İstanbul'da enerji verimliliği işletmeleri, belediye yetkilileri ve sosyal girişimcilerle yapılan görüşmeler sonucunda toplanan veriler sonucunda , bu çalışma, enerji verimliliği vizyonu ile oluşturulmuş sürdürülebilir kent planlamasının“yeşil mutenalaştırma”için nasıl bir platformlar haline gelebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The UN's Sustainable Development Goals (SDG), SDG number 11 specifically, has promoted urban sustainability and energy efficiency, as one of the highest potential for cities to tackle with the climate change mitigation globally. Using the concept of 'green gentrification' and 'policy mobility', this thesis will examine and further investigate the ongoing Gaziosmanpasa Urban Renewal Project in İstanbul. The GOP district is particularly interesting for this research because the district has adopted a 'sustainable planning' vision to create sustainable and energy efficient neighbourhoods alongside its on-going seismic-risk driven urban renewal. In Turkey, energy efficiency policy and practices started during the European Union accession process in early 2010s, and the local regime and businesses actors in Istanbul adapted and reinvented themselves surrounding the idea of 'energy efficiency' in the seismic-risk driven urban renewal in the city. Hence, the GOP district has also become an attractive venue for“green”businesses interested in energy certification schemes, such as LEED and BREAM, facilitated by the regulatory schemes known as the 2008 Energy Efficiency Law. Through qualitative data gathered from literature reviews and the data collected through interviews with energy efficiency businesses, municipality officers and social entrepreneurs in Istanbul, the case shows how sustainability planning with high energy efficiency targets may lead to green gentrification.