The Role of receptive skills on productive skills
  1. Tez No: 51071
  2. Yazar: RAHİM SARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALTAN AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
viii KISA ÖZET Bu çalışma, dinleme ve serbest okuma çalışmaları olarak ele alınan dinleme ve anlama becerilerinin konuşma ve yazma becerileri üzerindeki rolü ve önemini belirlemek için bir lise hazırlık sınıfı ortamında yapılan deneysel bir araştırmayı içermektedir. Araştırma öncelikle şu soruları cevaplamayı hedeflemektedir : 1) Gramer eğitimiyle desteklenen fakat öncelikle dinleme çalışmalarına yer veren, anlama çalışması ağırlıklı bir dil öğrenme ortamındaki öğrenciler, gramer ağırlıklı olarak dil öğreten ortamdaki öğrencilerden daha mı iyi konuşma becerileri geliştireceklerdir? 2) Derste ve ders dışı zamanlarda hiç yazma çalışmasına yer vermeyen, fakat serbest okuma çalışmalarına büyük önem veren anlama çalışması ağırlıklı bir dil ortamındaki öğrenciler, gramer ağırlıklı ve yazma çalışmalarına önem veren bir öğrenme programındaki öğrenciler kadar yazma sınavlarında başarılı olabilecekler midir?IX Araştırma, 20' şer kişiden oluşan bir kontrol ve bir de deney grubu olmak üzere iki grup üzerinde yürütülmüştür. Kontrol grubunu oluşturan öğrenciler sınıf içi ve sınıf dışı zamanlarda ağırlıklı olarak i gramer, konuşma ve yazım çalışmalarıyla meşgul olmuşlardır. Deney grubuna 28 haftalık süre boyunca dinleme-anlamaya ve serbest okumaya önem veren, dilin öğrenilmesinde en önemli faktörün anlama çalışmaları olduğunu varsayan; konuşma ve yazma becerilerinin anlama çalışmalarının doğal bir sonucu olarak gelişeceğini kabul eden bir yaklaşımla eğitim verilmiştir. Deney grubuna hiç yazma çalışması yaptırılmamıştır. Yıl sonunda her iki grupta konuşma, yazma ve genel dil kabiliyetini ölçen C-Test sınavına tabi tutulmuşlardır. Değerlendirme sonunda deney grubunun konuşma, ve C- Test sınavında kontrol grubundan çok daha başarılı olduğu; yazma testinin birinde de yine daha iyi notlar aldığı görülmüştür. Diğer testlerde gruplar arası belirgin bir fark gözlenmemiştir. Araştırmada ayrıca öğrencilerin okul final sınavı ve geçme notlarındaki karşılaştırması da yapılmıştır. Deney sonuçları, dinleme ve okuma becerilerinin konuşma ve yazma becerilerini doğal olarak geliştireceği görüşünü destekler niteliktedir.Yazma ve konuşmaya verilen ağırlık daha iyi yazma ve konuşma becerisi ile neticelenmemiştir. Dil ediniminin ve dil performansının anlama çalışmalarıyla en etkin şekilde geliştirileceği görüşü bu çalışmayla da desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The Role of Receptive Skills on Productive Skills This study analyses the role of receptive language skills namely, listening and reading, on productive skills, speaking and writing in an experimental research at a lycee prep class. Specifically, the following ' research questions were studied in a classroom research project. 1) Do learners in a comprehension-based program of instruction which is supported by form-focused instruction and which emphasizes listening comprehension, develop better speaking skills than the ones in a basically form-focused program of instruction? 2) Can the learners under a comprehension-based program of instruction, which emphasizes free voluntary reading and which gives no writing instruction and practice in and outside the class, do as well as the learners under a basically form- focused program of instruction supported by programmed writing activities on writing tests?vıı To test the questions, one experimental and one control group with 20 lycee prep students were given a speaking, two writing, and a C-test at the end of 28 weeks of instruction. While the control group received a form-focused instruction, the experimental group were busy with listening and free reading activities with little emphasis on grammar in class. What is most important is that the experimental group took no writing instruction. They even did not have any writing practice after the classes. The results of the tests have shown that the experimental group scored better on the speaking, C-Test, and one writing test. When a comparison was done in relation to their performance on school test and passing grades the two groups were very similar. Therefore, the results of the study implied that focus on productive skills does not result in better production of language. Class activities which focus primarily and to a great extend on comprehension activities which, of course addresses to receptive skills, will help learners better improve their language skills.