Ergen öğrencilerde denetim odağı ve yalnızlık düzeyi ilişkisi
The Relationship between locus of control and loneliness level in adolescents
- Tez No: 51070
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MELAHAT KÖKTÜRK SUVARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ergen öğrencilerin denetim odağı şekli ile yalnızlık düzeyi ilişkisi incelenmiştir. Buna bağlı olarak öğrencilerin bazı birreysel ve ailevi özelliklerinin denetim odağı ve yalnızlık düzeylerine etkileri ele alınmıştır. Araştırma, 1994 - 1995 öğretim yılında, İzmir İl Merkezinde ikinci sınıfa devam eden 230 kız ve 152 erkek öğrenci denek alınarak yapılmıştır.. Araştırmada ölçme araçları olarak, RÎDKOÖ (Rotter'in İç Dış Kontrol Odağı Ölçeği) ve UÇLA Yalnızlık Ölçeği (University of California Los Angeles Loneliness Scale), öğrencilere ait bireysel ve ailevi bilgiler edinmek için de geliştirilen bir Öğrenci Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştinnanm ikinci bölümünde, denetim odağı ve yalnızlık kavramları tanımlanmış, kurramsal açıklamaları yapdmış ve konularla ilgili yurtdışında ve yurtiçinde yapılan aıaştmnalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde araştırma örnekleminin.kııllanılan ölçeklerini ve öğrenci bilgi formunun özellikleri taıutılmış, takip edilen işlem yolu ve verilerin istatistiki analizleri hakkında gereken açıklamalar yapılmıştır, verilerin test edilmesi için korelasyon,“t”test ve varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Daha soma araştırmada elde edilyen bulygular açıklanmıştır. Buna göre; - Denetim Odağı düzeyi yükseldikçe yalnızlık düzeyi de yükselmektedir. Diğer bîr deyimle, denetim odağı düzeyi ile yalnızlık düzeyi arasında doğrusal bir ilişki vardır. - İçten denetimli olan öğrencilerin yalnızlık düzeyleri dıştan denetimli olanlannkinden daha düşüktür. - İçten denetimli kız öğrencilerin yalnızlık düzeyleri dıştan denetimlilerinkinden daha düşüktür. - İçten denetimli erkek öğlencilerin yalnızlık düzeyleri dıştan denetimli olanlannkinden daha düşüktür.- Cinsiyet, öğrencilerin yalnızlık düzeylerini önemli ölçüde etkilemektedir. Erkek öğrencilerin yalnızlık düzeylerinin kız öğrencilerinkinden daha yüksek olduğu görülmektedir. - Kardeş sayısı çok olan öğrencilerin yalnızlık düzeyleri az kardeşlilerin yalnızlık düzeylerinden yüksektir. Yani yalnızlık düzeyi kardeş sayısından önemli ölçüde etkilenmektedir. -Annenin öğrenim düzeyi yükseldikçe öğrencilerin yalnızdık düzeyleri düşmektedir. - Üst meslek gruplarından olan annelerin çocuklarının yalnızlık düzeyleri daha düşüktür. - öğrencilerin aile oıalamtnı algılama şekli yalnızlık düzeylerini etkilemektedir. Buna göre, aile ortamı demokratik olan öğrencilein yalnızlık düzeyleri, aile ortamı otoriter olan öğrencilerin yalnızlık düzeylerinden daha düşüktür. Diğer taraftan, cinseyet, kardeş sayısı, annenin öğrenim düzeyi ve aile ortamını algdama şeklinin denetim odağı düzeyi üzerindeki etkilerinin ise önemli olmadığı görülmektedir. Öğlencilerin denetim odağı ve yalnızlık düzeylerini etkilemediği görülen diğer değişiklikler de; doğum sırası, ailenin ekonomik düzeyi, anne babanın yaşam şekli ve babanın öğrenim düzeyi olarak ortaya çıkmaktadır. Ai'aştrrmanın beşinci bölümünde, elde edilen bulgular tartışılmış ve yoramlanmıştır. Son bölümde araştırmada elde edilen bulgulara bağlı olarak bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the relationship between locus of control and the loneliness level of adolescent students was examined. The effect of some personel and familial variables on the locus of control and the loneliness level of students was also investigated. The research was done in the fust semester of 1994 - 1995 in Izmir and a total of 382 (231) females, 152 males) high - school students from second grade participated in the study. The locus of control and the loneliness levels of subjects were assessed by RLELOCS (Rotter's Internal - External Locus of Control Scale) and UCLA Loneliness Scale (University of California Los Angeles Loneliness Scale). Date related to the subjects' personel and familial features were collected through a qtieslionairc prepared for (his purpose. In the second part of the suludy, the concepts of locus of control and loneliness were identified, related theoretical explanations and investigations done in foreigner countries and in Turkey were given. In the third part, the characteristics of the sample, the scales and the queslionare were explained, the procedure and the statistical techniques were expressed. To test the data, subjects were grouped according to each independent variable and the mean locus of control and loneliness scores were obtained. The subjects' locus of control and loneliness levels were compared with Pearson Moment Correlation Coeilicient. The mean scores were compared by using several t test and oneway analyses of variance and Turkey's tests of significance. Then, the results of the study was explained. According to the results; - As the level of locus of control increases, the loneliness level of the students' increases, too. - The loneliness level of students with internal locus of control is lower than that of the externals. - The loneliness level of internal famele students is lower than that of the external females.- The loneliness level of internal male students is lower than that of the external males. - The effect of sex on loneliness level was significant. So the loneliness level of male students was higher than that of the females. - The loneliness level of the students who have lots of siblings is higher than that of the students with a few siblings. - As the educational level of the students'mothers increases, the loneliness level of the students decreases. - The loneliness level of the students with mothers of high vocations is lower than that of the others. - The loneliness level of the students who perceive their home environment as democratic is lower than that of the students perceive their home environment as authoritarian. On the other hand, the relationships between the locus of control level of subjects and sex, number of siblings, educational level of mother and the type of the perceptions of the home environment were not significant. The effects of birth order of the students, economical level of the family, educational level of the father and the family structure of tire subjects on both locus of control and loneliness level were also not significant. In the fifth part of the study, the results were discussed and were interpreted. Finally, some recomendations based on the results were given.