Gençlerde marka sadakati oluşumunda sosyal medyanın rolü: Instagram örneği üzerine nicel bir araştırma
The role of social media in creating brand loyalty among young people: A quantitative research on Instagram
  1. Tez No: 510721
  2. Yazar: RIDVAN GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY YILMAZ SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Public Relations, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnternet ile birlikte hayatımızın bir parçası olan sosyal medya her alanda olduğu gibi kitle iletişiminde de yapısal değişikliklere yol açmıştır. Sosyal medya sahip olduğu etkileşim özelliği sayesinde hedef kitlelere de kaynak üretebilme olanağı sağlamıştır. Günümüzde işletmeler de sosyal medyayı kullanarak hedef kitleleri ile iletişim kurabilmekte, ürettikleri içerikler sosyal medya hesaplarından paylaşıp hedef kitleleri hakkında geribildirimleri elde edebilmektedir. Gençler arasında kullanımı giderek yayınlaşan Instagram işletmeler ve markaları açısından vazgeçemeyecekleri bir mecra haline gelmiştir. Markalar sahip oldukları Instagram hesapları sayesinde hedef kitleleri ile iletişim kurabilmekte, hedef kitleleri hakkında geribildirimleri anında ve masrafsız bir biçimde elde edebilmektedirler. Özellikle gençlerde marka sadakati oluşturmak markalar açısından önemli hedeflerden biridir. Gençlerde marka sadakati oluşumunu etkileyen faktörlerden bir olduğu düşünülen sosyal medyalar içerisinden Instagram'ın seçilme nedeni budur. Bu çalışmada marka sadakatini etkilediği düşünülen marka imajı, marka farkındalığı, marka güveni ve marka tatmininin Instagram kullanımına bağlı olarak gençlerde marka sadakati oluşumunu etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Ayrıca araştırmaya katılanların demografik özellikleri ile Instagram kullanıma dayalı marka sadakati oluşumu arasında bir ilişki olup olmadığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Social media which has become a part of our lives together with the internet has paved the way for many structural changes in mass communication too just like it has in all the other areas. Owing to its interaction feature social media has also provided target groups with the opportunity to be able to produce resources. Today business organizations communicate with their target groups by using social media and get feedback about their target groups by sharing the contents they produce using their social media accounts. Instagram which has increasingly been accessed by the youth has become an indispensable medium for the business organizations and their brands. The brands through their instagram accounts communicate with their target groups and get feedbacks immediately and free of cost. Creating brand loyalty among the youth is one of the most important goals for the brands. This is the reason why instagram is the chosen one from all the other social media platforms that are thought to be one of the factors affecting the creation of brand loyalty. In this study it has been explored whether or not the creation of brand loyalty among the youth depending on usage of instagram is affected by brand image, brand awareness, brand trust and brand satisfaction which are thought to affect the creation of brand loyalty. Moreover, it has been presented whether or not there is a correlation between the demographic characteristics of the participants in the survey and the creation of brand loyalty depending usage of instagram.