Deprem erken uyarı sistemleri ve optik WDM ağlarının entegrasyon teknikleri
Integration techniques of earthquake early warning systems and optic WDM networks
- Tez No: 510722
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Veri taşıyıcısı olarak ışığın kullanıldığı iletişim teknolojileri son yıllarda hızla yaygınlaşmaktadır. Bu gelişme ile birlikte telekom altyapısında fiber optik ağların kullanılması artmıştır. İletişimin bu denli önemli olduğu günümüzde, herhangi bir doğal afette iletişimin sağlanabilmesi için verinin güvenli ve hızlı bir şekilde karşı tarafa ulaştırılması gerekmektedir. Telekom altyapısında fiber optik ağların kullanılmasıyla iletişimin hızlı bir şekilde sağlanması amaçlanmıştır. Sarsıntılar omurga telekom altyapısını vurduğunda depremler büyük veri kaybına yol açar. Bununla birlikte eğer Erken Uyarı Sistemleri (EWS) Optik Dalga Boyu Bölmeli Çoklama (WDM) ağlar ile entegre edilirse gerekli önlemler alınabilir. EWS demir yolu ulaşımında, nükleer enerji santralinde ya da yarı iletken fabrikalarda kullanılırken telekom ağlarını uyarmak için kullanılmamıştır. Büyük bir deprem meydana gelmeden uyarı sağlanabilirse veri kaybını önlemek için birçok bağlantı yeniden sağlanabilir. Bu çalışmada, bu amaçla Deprem Erken Uyarı Sistemleri (EEWS) ile optik WDM ağlarının entegrasyonu için teknikler geliştirilmiştir. Optik ağ üzerinde birbirine bağlı olan düğümlerin oluşturduğu örnek bir ağ topolojisinde olası bir felaket sırasında iletişimin tekrar sürdürebilmesi için bağlantılar yeniden sağlanmıştır. Teknikler birbiri ile karşılaştırılarak en iyi sonucu veren yaklaşım bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Communication technologies in which light is used as a data carrier have been rapidly spreading in recent years. With this development, the use of fiber optic networks has increased in telecom infrastructure. Communication is so important nowadays that in order to ensure communication in disaster, the data must be delivered to the other side safely and quickly. It is aimed to provide communication in a fast way by using fiber optic networks in telecom infrastructure. Earthquakes can cause massive data loss when shakes hit the backbone telecom infrastructure. However, if Early Warning Systems (EWS) are integrated with optical WDM networks, necessary preventions can be taken. EWS are not used to warn telecom networks that are used in railway transport, in nuclear power plants or in semiconductor factories. In this study, techniques have been developed for the integration of Earthquake Early Warning Systems (EEWS) and optical wavelength division multiplexing (WDM) networks for this purpose. An example of a network topology created by interconnected nodes on the optical network is reestablished so that communication can resume during a catastrophic event. Techniques were compared with each other to find the best result.