Türk edebiyatında padişah ve şehzade mersiyeleri
The elegies written for sultâns and princes in the Turkish literature
- Tez No: 510728
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 542
Özet
Padişah ve şehzadelerin vefatları üzerine yazılan mersiyelerin incelendiği bu tez için yedi yüze yakın kaynak aser taranmış, bu eserlerden yetmiş üç mersiye derlenmiş, böylece Eski Türk Edebiyatı'ndaki padişah ve şehzadeler için yazılan mersiyeler ortaya çıkartılmıştır. Çalışmamız, Anadolu sahasında gelişen klasik edebiyatın başlangıcından sonuna kadarki tüm divan, tarih kitapları ve mecmuaları kapsamaktadır. Saha itibarıyla Osmanlı Devleti'nin ve ona yakın ilk dönem beyliklerinin padişah ve şehzadelerine yazılan mersiyeleri içermektedir. Bu mersiyeler belli bir formatta düzenlenmiş ve incelenmiştir. Bu çalışmada mersiyelerin şekilleri, içerikleri ve şairler ile mersiye yazdıkları padişah ve şehzadelerin ilişkileri ayrı bölümler halinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we examined the elegies written on the deaths of sultâns and princes. For this purpose, firstly, we compiled seventy three mersiyes from nearly seven hundred works. Thus, the elegies written for the sultâns and princes in the old Turkish literature were revealed. Our work includes all the divans and history books and the elegies written for the sultâns and princes of the Ottoman State and Anatolian principalities. In this study, the forms, and contents of the elegies and the relations between poets and the sultâns or princes they wrote for are discussed in separate sections