Mut (Mersin) ilçesi'nde kırsal yerleşmeler
Rural facilities in Mut (Mersin) location
- Tez No: 510727
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN TAPUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Mut, Taşeli Platosu üzerinde kurulmuş olup Mersin'in denize kıyısı olmayan ilçelerinden biridir. Güneyinde Gülnar İlçesi, doğusunda Silifke İlçesi, batısında Ermenek İlçesi ve kuzeyinde ise Karaman İli ile sınırlıdır. İlçenin alanı 2.554 km2'dir. Mut'ta Akdeniz iklimi görülmekle birlikte iç kesimlerine doğru gidildikçe dağlık ve yüksek arazi yapısı ile polar kökenli hava akımların etkisiyle iklim karasal özellik göstermektedir. İnceleme sahasında yıllık ortalama sıcaklık değeri 17,2°C iken; yıllık toplam yağış değeri ise 317,6 mm'dir. İlçenin hâkim rüzgâr yönü KB-GD' dur. Göksu Nehri Mut'un en önemli su kaynağıdır. Araştırma sahasının doğusundaki ovalık kesimlerinde alüvyal topraklar, dağlık kesimlerinde kırmızı akdeniz toprakları ile kireçsiz kahverengi orman toprakları yaygındır. Bitki örtüsü kızılçam ormanları ile bunların tahribi sonucu oluşan makilerdir. 1927 yılında yapılan genel nüfus sayımında merkez ve kırsal mahalleler olmak üzere toplam nüfus 15.697 'dir. 1927-2017 yılları arasında Mut'un nüfusu 15.697 kişiden 62.228 kişiye çıkmıştır. Nüfus ilçe genelinde son derece dengesiz dağılmıştır. 91 kırsal mahalle yerleşmesi, 21 yayla yerleşmesi ile 4 oba yerleşmesi bulunan araştırma sahasında gerek yer şekilleri gerek iklim şartları gerekse de insanların ekonomik faaliyetleri birbirinden farklı yerlerde ve farklı özelliklerde kırsal yerleşmelerin kurulmasına olanak sağlamıştır. Araştırma sahasında en önemli ekonomik faaliyet türü tarım ve hayvancılıktır. Çalışabilen nüfusun % 95 tarım ve hayvancıktan, % 4'sı hizmet sektöründen ve % 1 ise tarıma dayalı gelişme göstermiş sanayi faaliyetlerinden geçimini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mut, constituting a research area, is a town of Mersin and it is one of the landlocked towns. In the South of the town there is Gülnar, Silifke is in the East, Ermenek in the West and finally Karaman is located in the North side. The acreage of Mut is 2.554km2. The average annual temperature of Mut is 17,5°C. The annual precipitation value is 317,6 mm. The dominant wind direction is NW-SE. Göksu Riveris the most important water source of Mut. In the plain parts of the East of research area alluvial soils and lime Brown forest soil observed. Vegatation consist of the pine forest and lemuroid occurred because of their devastation. During the general census in 1927, the total populatian of both the town and the village is 15697. Between the years of 1927 to 2016 the population has increased increased to 2016 the population has increased to 62,396 from that number (15,697). The most populated (populass) settlement in the town is the center. The population is distributed extremely uneven in the town. In the research area including 91 vilage settlent, 21 plateu settlement with 4 oba settlement, ath the geographicals formations, climate conditions and the ecanomic activites of people has facilliated the establishment of rual settlements in different places and in various pecifications. The most important economic activity type of the research area is agriculture and animal husbandry.