Diyabet okulunun diyabetli bireylerde öz etkililik algısına etkisi
The effect of diabetes school on the perceptionof self-efficacy in diabetic individuals
  1. Tez No: 510748
  2. Yazar: İNCİ ARPACI EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET İnci ARPACI EREN, Diyabet Okulunun Diyabetli Bireylerde Öz Etkililik Algısına Etkisi, Hemşirelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Gaziantep, 2018. Araştırma, Gaziantep Şehitkamil Devlet Hastanesi Diyabet Polikliniğine başvuran, araştırmaya dahil olma kriterlerine uyan 132 hasta ile diyabet okulunun diyabetli bireylerde öz etkililik algısına etkisini incelemek amacıyla vaka kontrol çalışması olarak yapıldı. Veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Tip 2 Diyabetli Hastalar için Diyabet Yönetimindeki Öz Yeterlilik Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmanın verileri araştırmacı tarafından bilgisayar ortamında değerlendirildi. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22.0 (The Statistical Package for the Social Sciences-PC Version 22.0) paket programı kullanıldı. Deney ve kontrol grubundaki bireylerin sosyo-demografik özellikleri, diyabete ilişkin özellikleri, diyabetik parametre özellikleri, Diyabet Yönetimindeki Öz Yeterlilik Ölçeği alt boyutları incelendiğinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi. Kontrol grubunun başlangıç ve 3 ay sonraki takiplerindeki diyabetik parametreleri karşılaştırıldığında; 3. ay AKŞ, TKŞ, Hba1c ve T.
Özet (Çeviri)
İnci ARPACI EREN, The Effect of Diabetes School on the Perceptionof Self-Efficacy in Diabetic Individuals, Nursing Program, Master Thesis, Gaziantep, 2018. The study was conducted as a case-control study with 132 patients who meet the inclusion criterias in order to investigate the effect of diabetes school on the perception of self-efficacy in diabetic individuals who applied to the Diabetes Policlinic of Gaziantep Şehitkamil State Hospital. Data were collected using the“Introductory Information Form”and the“Self-Sufficiency Scale in Diabetes Management for Type 2 Diabetic Patients”. The data of the study were evaluated by the researcher in the computer environment. For the statistical analysis of the data, the package program SPSS 22.0 (The Statistical Package for the Social Sciences-PC Version 22.0) was used. When the experimental and control groups were examined according to the socio-demographic characteristics, diabetic characteristics, diabetic parameter characteristics, subscales of Self-sufficiency Scale of Diabetes Management, no statistically significant difference was observed between the two groups.