Kedi ve köpeklerdeki doku kayıplı deri yaralarında lazer fototerapinin sağaltıma etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of laser phototherapy on the tretament of skin wounds with tissue-loss in cats and dogs
  1. Tez No: 510756
  2. Yazar: ZEKERİYA ÖCAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KUMANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Doku kayıplı deri yaralarının sağaltımı veteriner hekimlik alanında hala önemini koruyan ilgi çekici konulardan biridir. Bu konuda çok çeşitli çalışmalar yapılarak yaranın daha hızlı ve kontaminasyonsuz olarak iyileşmesi hedef alınmaktadır. Bu çalışmada ise aynı hedef göz önüne alınarak lazer fototerapi uygulaması tercih edilmiştir. Bu çalışmada doku kayıplı deri yarası şikâyetiyle Kırıkkale Üniversitesi Veteriner Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Cerrahi kliniğine getirilen kedi ve köpekler araştırmanın hayvan materyalini oluşturdu. Farklı yaş, ırk ve cinsiyette 20 adet kedi ve 20 adet köpekten oluşturulan toplam da 40 adet hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bu hastalar ikisi çalışma ve ikisi de kontrol grubu olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Çalışma grubunda, 10 adet kedi ve 10 adet köpek lazer fototerapi uygulamasına tabi tutularak, rutin uygulamalar ile fototerapi uygulanan hayvanların klinik ve laboratuar sonuçları karşılaştırıldı. Çalışma süresince hayvanların fizyolojik parametreleri, yara boyutları ve yaranın klinik iyileşme süreci gibi verilerin kayıt altına alınabilmesi için hasta takip formu oluşturularak veriler biriktirildi. Ayrıca istatistik analizlerin yapılabilmesi için veriler bilgisayar ortamına aktarılarak muhafaza edildi. Çok agresif olup uygulamaya izin vermeyen hayvanlara sahibinin izniyle rutin sedasyon veya anestezi protokolü uygulanarak lazer uygulama ya da pansuman uygulaması yapıldı. Yara takibinde günlük veriler alındı. 21 gün boyunca yara ebatları asetat kâğıdına çizildi. Daha sonra bu ölçüler milimetrik kâğıt kullanılarak alan hesaplaması yapıldı.
Özet (Çeviri)
The treatment of tissue-loss skin wounds is one of the most interesting issues still important in the field of veterinary medicine. It is aimed to improve the wound faster and without contamination by doing various studies in this subject. In this study, laser phototherapy was preferred considering the same target. This study was carried out on a total of 40 patients who were admitted to Kırıkkale University Veterinary Faculty Research and Application Hospital Surgery clinic with 20 cats and 20 dogs of different ages, races and genders. These patients were divided into 4 groups, two of which were study and two of which were control group. In the study group, 10 cats and 10 dogs were subjected to laser phototherapy, and the clinical and laboratory results of the animals treated with phototherapy were compared by routine applications. During the study, a patient follow-up form was created to record data such as physiological parameters of the animals, wound sizes, and clinical recovery process of the wound. In addition, the data were transferred to the computer environment for statistical analysis. Animals that are too aggressive and do not allow the application were treated with laser phototherapy or dressing by applying a routine sedation or anesthesia protocol with the permission of the owner. The wound was taken in follow-up data daily. For 21 days, wound sizes were drawn on transparencies film. Then these measurements were made using the area calculation graph paper.