Liquidambar orientalis mill. var. orientalis'in antioksidan, anti-karsinojenik, anti-inflamatuvar ve apoptotik etkilerinin hücresel ve moleküler düzeyde araştırılması
Assessment of antioxidant, anti-carcinogenic, anti-inflammatory and apoptotic effects of liquidambar orientalis mill. var. orientalis in cellular and molecular levels
- Tez No: 510779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜL DURSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
L.orientalis'in balsam, yaprak ve meyvelerinden farklı polariteye sahip ekstreler hazırlanarak, bu ekstrelerin insan kolon kanser hücre hatları olan HCT-116 ve HT-29 hücreleri üzerindeki antioksidan, anti-proliferatif, apoptotik ve anti-inflamatuvar etkileri araştırılmıştır. Sitotoksisite testi XTT metodu ile gerçekleştirilmiş ve HCT-116 hücre hattında 27.80 μM, HT-29 hücre hattında ise 43.13 μM IC50 dozu ile L.orientalis'in yapraklarından hazırlanan metanollü ekstrenin en etkili ekstre olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar biyolojik aktivite analizlerini de desteklemektedir. Diğer deneyler bu IC50 dozları üzerinden gerçekleştirilmiştir. L. orientalis yaprak metanol ekstresinin kromatografik analizinde; gallik asit, kersetin, epigallokateşin, 3,4-dihidroksibenzoik asit, klorojenik asit, ferulik asit, mirisetin, kemferol, luteolin başta olmak üzere çeşitli biyoaktif maddelere rastlanmıştır. Pek çok hücresel sürecin sıkı bir şekilde düzenlenmesinde rol alan ve birçok kanser türünde aberant olarak eksprese edilen, NF-κB sinyal yolağı ile ilişkili 88 gen ve apoptozla ilişkili 9 genin ekspresyon seviyeleri gerçek zamanlı PZR ile araştırılmıştır. Her iki hücre hattında da NF-κB sinyali ile ilişkili olan ve ekspresyon artışı gözlenen genlerin IL-10, kaspaz 1 (CASP1), kaspaz 8 (CASP8), TNFAIP3, TNFRSF10A ve TNFRSF10B; ekspresyon azalışı gözlenen genlerin ise IL-6, IL-8, NFKB1, TNF, TLR2 ve IKBKB olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
For the assesment of antioxidant, anti-proliferative, apoptotic and anti-inflammatory effects on HCT-116 and HT-29 cells, extracts in different polarities from balsam, leaves and fruits of L. orientalis were prepared. The cytotoxic activity of the extracts of L. orientalis was investigated through XTT assay. The methanol leaf extract showed the highest effect (IC50 values for HCT-116 and HT-29 cell lines were determined to be 43.13 μM and 27.80 μM, respectively). These results also supported biological activity analyzes. Next steps of the study were performed at these IC50 doses. Chromatographic analysis on L. orientalis methanol leaf extract revealed the presence of vairus bioactive substances, especially gallic acid, quercetin, epigallocatechin, 3,4-dihydroxybenzoic acid, chlorogenic acid, ferulic acid, myristine, kaempferol and luteolin. Expression levels of 88 genes associated with the NF-κB signaling pathway and 9 genes associated with apoptosis, which involved in regulation of many celular processes and aberantly expressed in many cancers, were investigated by real time PCR. Results showed a marked increase in the expression of IL-10, Caspase 1, Caspase 8, TNFAIP3, TNFRSF10A and TNFRSF10B and decreased in the expression of IL-6, IL-8, NF-kB, TNF, TLR2 and IGFBP, in both cell lines.