İyonik sıvı katalizörlüğünde ultrasonik yöntem ile biodizel üretimi
Biodiesel production in an ionic liquid catalyst by ultrasonic method
  1. Tez No: 510778
  2. Yazar: BÜLENT TOPAKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzün en önemli çevresel sorunlarından biri, fosil yakıtların kullanımından kaynaklanan kirliliktir. Biyodizel, fosil yakıtlara alternatif olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve trigliseritlerin transesterleşmesi veya serbest yağ asitlerinin esterleştirilmesi ile üretilebilmektedir. Bu çalışmada, yeşil biyodizel üretimi için 1-butil-3-metilimidazolyum hidrojen sülfat ([BMIM]HSO4) ve 1-metil imidazolyum hidrojen sülfat ([HMIM]HSO4) iyonik sıvıları kullanılarak ultrasonik yöntem ile oleik asit esterleştirmesi gerçekleştirilmiştir. Oleik asidin esterleştirilmesini optimize etmek için cevap yüzey yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışmada test edilen parametreler metanol/oleik asit molar oranı, zaman ve katalizör miktarıdır. Elde edilen sonuçlar, ürün verimini pozitif yönde etkileyen en önemli faktörün meatanol/oleik asit mol oranı olduğunu göstermiştir. İstatistiksel model ile [BMIM]HSO4 katalizörlüğünde oleik asidin metanol ile esterleşmesinde optimum çalışma koşulları 30 dakika reaksiyon süresi, 12 metanol/oleik asit molar oranı ve 0,005 mol iyonik sıvı miktarı olarak belirlenmiş ve bu koşullarda %58,7 metil oleat verimi elde edilmiştir. Ayrıca, [HMIM]HSO4'ün, [BMIM]HSO4 ile karşılaştırıldığında oleik asitin esterleştirilmesinde kullanılan en etkili iyonik sıvı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important environmental problems today is pollution resulting from the use of fossil fuels. Biodiesel has been widely used as an alternative to fossil fuels and can be produced by transesterification of triglycerides or esterification of free fatty acids. In this work, oleic acid esterification was carried out by ultrasonic method using 1-butyl-3-methylimidazolium hydrogen sulphate ([BMIM]HSO4) and 1-methyl imidazolium hydrogen sulfate ([HMIM]HSO4) ionic liquids for green biodiesel production. The response surface methodology was employed to optimize oleic acid esterification. The parameters tested in this study are methanol / oleic acid molar ratio, time and amount of catalyst. The obtained results demonstrated that the methanol / oleic acid molar ratio was the most important factor, which had a positive influence on the esterification yield. With the statistical model, the optimum conditions for esterification of oleic acid with methanol using [BMIM]HSO4 catalyst were determined as 30 minutes reaction time, 12 methanol / oleic acid molar ratio and 0.005 mole of ionic liquid. 58.7% methyl oleate yield was obtained under these conditions. It has also been determined that [HMIM]HSO4 is the most effective ionic liquid used in the esterification of oleic acid when compared to [BMIM]HSO4.