Ütopya, kriz, umut mekânları: Geç kapitalizmde gelecek tahayyüllerine yönelik mekânsal açılımlar
Utopia, crisis and space of hope: Spatial expansions regarding to future imaginations within the late capitalism
- Tez No: 510883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERYAL AYŞİN KOÇAK TURHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde hâkim olan iki tür toplumsal gelecek tahayyülüyle karşılaşırız: İlki, totaliter rejim beklentisine dönük kuşkular ve ikincisi teknolojik tahakkümün hızı ile pekişen kapitalist gerçekliğin yarattığı toplumsal düzen ufkudur. Bu iki tür geleceğin de toplum üzerinde çeşitli türden karşılıklara sahip olduğu gözlenir. Ütopyacı düşünce kapasitesinin olanakları ise bu noktada vurgulanmalıdır. Burada ütopyacı düşünceden kasıt, doktriner unsurlara dayalı toplumsal bir düzen arayışı olarak anlaşılmamalı, daha ziyade, tarihsel sürekliliğimize dönük toplumsal eleştiri niteliği olarak görülmelidir. Gelecek ufkunun kaygı verici görüldüğü ütopyacı düşünce krizinin bu anında, özgürleşmedeki rolüyle tartışmaya açılan mekânsal pratikler, toplumsal geleceği şekillendirme gücünü yakalayan çoğulcu imkânlar olarak öne çıkar. Bu çalışmanın odak noktası, ütopyacı düşüncenin tarihsel süreçteki biçimsel dönüşümlerini incelemektir. Bu yolla tezin sonucu, ütopyacı düşüncenin sosyo-politik analizinden yola çıkarak ütopyanın krizinin“heterotopik mekânlar”aracılığıyla aşılabileceğine yönelik bir tartışma ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are encountered two types of imaginations of the social future: The first is the social doubt caused by expectation of totalitarian regimes and the second is the social order horizon in which the capitalist reality continues with the expansion speed of technology domination. Both types of futures lead to devastating effects on society. At this juncture, the attention should be drawn to the importance of utopian thought concept. The utopian thought should not be understood as search a social order based on doctrinal elements, but rather as a quality of social criticism towards our historical continuity. At the crucial stage of the utopian thought crisis, where future horizons are seen as a concern, spatial practices opened to debate the role of liberation. Thereby, heterotopic space stand out as the pluralistic possibilities that capture the power of shaping the social future. The main focus of this study is to examine the case of utopian thought's formal transformations in historical process. Through socio-political analysis of the utopian thought, the thesis suggests the restricted future imaginations and utopia's historical crisis may be overcome by means of“heterotopic space”potentials.