Nöroprotektif amaçli magnezyum sülfat uygulanan ve uygulanmayan gebelerin bebeklerinde bakılan periferik kan kalsiyum düzeylerinin karşılaştırılması
The effect of magnesium sulphate application on the peripheral blood calcium level which is examined in the first 24 hours after the birth of the babies whose mothers have the risk of preterm delivery who had received magnesium sulphate with neuroprotective purpose
- Tez No: 511013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN NAZİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Nöroprotektif Amaçlı Magnezyum Sülfat Uygulanan ve Uygulanmayan Gebelerin Bebeklerinde Bakılan Periferik Kan Kalsiyum Düzeylerinin Karşılaştırılması Amaç: Günümüzde hızla ilerleyen bilimsel gelişmelerle beraber prematüre doğan bebeklerde mortalite ve morbidite oranları belirgin olarak azalmaktadır. Prematüre bebeklerde azalan mortalite oranlarıyla birlikte serebral palsi gibi kronik nörolojik problemler arttığından, serebral palsi insidansını azaltan yaklaşımlar gündeme gelmiştir. Bunlardan biri de prenatal dönemde preterm doğum riski olan gebelere nöroprotektif amaçlı magnezyum sülfat uygulamasıdır. Bu amaçla yapılan çalışmalarda prematür doğan bebeklerde serebral palsi insidansının anlamlı düzeyde azaldığı gösterilmiştir. Bu çalışmada preterm dönemde magnezyum sülfat uygulanan ve uygulanamayan gebelerin prematür doğan bebeklerinde ilk 24 saatte periferik kanda bakılan kalsiyum düzeylerinin etkilenip etkilemediğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmada, 1 Temmuz 2016 - Ocak 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde doğan ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne yatırılan 33 gestasyon hafta ve altında doğan, pretem dönemde annesine magnezyum sülfat uygulanan 30 prematüre bebek ve preterm dönemde annesine magnezyum sülfat uygulanamayan 30 prematüre bebek olmak üzere, toplam 60 prematüre bebeğin yenidoğana yatışının ardından rutin bakılan periferik kan biyokimyasındaki kalsiyum düzeyleri ile demografik, klinik ve laboratuvar verileri değerlendirildi. Veri toplama işlemi retrospektif olarak dosya tarama şeklinde gerçekleştirildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS version 16.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Magnesium Sulphate Application on the Peripheral Blood Calcium Level which is examined in the first 24 Hours after the Birth Of The Babies Whose Mothers Have The Risk Of Preterm Delivery Who Had Received Magnesium Sulphate With Neuroprotective Purpose Purpose: Today, the mortality and morbidity rates of premature infants are decreasing significantly thanks to the rapid progressive scientific developments. As the chronic problems like cerebral palsy increases together with the decreasing mortality rates of premature infants, the approaches that reduce the incidence of cerebral palsy have become a current issue. One of these is the application of magnesium sulphate with neuroprotective purpose to the pregnant that have the risk of preterm delivery during the prenatal period. It was shown in the studies which had been conducted for this purpose that the incidence of cerebral palsy decreased significantly in premature infants. It was aimed in this study to find out whether calcium levels which are checked in the peripheral blood in the first 24 hours of the premature infants whose mothers had been given or couldn't be given magnesium sulphate in the preterm period are affected or not. Material and method: This study was conducted with 30 premature infants whose mother had received magnesium sulphate during the preterm period and 30 premature infants whose mothers hadn't received magnesium sulphate during the preterm period, 60 premature infants in total who were born in the Clinic of Obstetrics and Gynaecology, Adana Numune Training and Research Hospital of the University of Health Sciences between July 1, 2016 and January 2018. These infants were born at the 33rd gestation week and below and were taken to the Pediatry Clinics just after their birth. Following their admission to the Clinic of Newborn, their calcium levels in the peripheral blood biochemistry which is checked routinely, their demographic, clinical and laboratory data were evaluated. Data collection was performed in the form of file scanning retrospectively. SPSS Version 16.0 was used in the analysis of the data. Findings: The peripheral blood calcium levels of the patients were found higher in the group which received MGSO4.