Akut alkol intoksikasyonuna bağlı beyin transport fonksiyonları değişiklikleri üzerine eksojen melatoninin etkisi
Effect of exogenous melatonin treatment on acute ethanol induced toxicity changes in neural transport functions
- Tez No: 71217
- Danışmanlar: PROF. DR. PERNUR ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
83 ÖZET Bu çalışma, M.S.S. depressanı olan alkolün akut intoksikasyonuna bağlı olabilecek nöral transport fonksiyonlanndaki değişikliklerin, nöropro- tektif etkili bir ajan olarak gösterilen eksojen MLT verilmesiyle ne yönde etkilenebileceği, membrana-bağlı Na+, K+-ATPaz, Ca2+, ATPaz, AChE akti- vitelerinin incelenmesi yolu ile araştırmak için planlanmıştır. Ayrıca endojen cc-T ve A.A. düzeyleri de incelenmiştir. Bu amaçla ağırlıkları 250-300 g arasında değişen 58 adet Wistar albino erkek sıçan kullanıldı. Tüm hayvanlar MLT dozuna göre 2 gruba aynldı.Buna göre akut MLT grubunun (toplam 30 adet) 20 adetine 2 gün boyunca 10'ar mg/kg v.ağ. MLT, 10 adetine de S.F uygulandı. Düşük doz MLT (kronik) grubunun (toplam 28 adet) 14 adetine 21 gün süreyle 2mg/kg v.ağ. MLT, 14 adetine de S.F. uygulandı. Düşük ve yüksek doz MLT grubunun ve S.F. uygulanan sıçanların yarışma yarım günde 2 eşit doza bölünerek akut etanol intoksikasyonu (toplam 6 g etanol/kg v.ağ.) yapıldı. Hayvanlar enjeksiyondan 4 saat sonra kardiak ponksiyonla sakrifiye edildi. Serebral korteksin S.P.M.'larmda Na+, K+-ATPaz, Ca2+-ATPaz ve AChE aktiviteleri, plazmada a-T ve adrenal bezlerde AA. düzeyleri ölçüldü. Çalışmamızın bulguları özetle şöyledir:. Akut alkol intoksikasyonu oluşturulmuş tüm sıçanlarda S.P.M. Na+, K+-ATPaz, Ca2+-ATPaz aktivitelerinde kontrol grubuna göre, sırasıyla yaklaşık %40 ve %25 oranlarında çok ileri derecede azalma, olduğu bulunmuştur. AChE aktivtesinde önemli bir değişiklik saptanamamıştır. Akut alkol intoksikasyonu oluşturulmuş sıçanların adrenal AA. ve plazma a-T düzeyleri de kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur.84. Akut alkol intoksikasyonu öncesi 21 gün düşük doz MLT verilen sıçanlarda S.P.M. Na+, K+-ATPaz ve Ca2+-ATPaz aktivitelerinde kontrollere göre çok ileri derecede azalma bulunmuştur. Buna karşılık akut alkol intoksikasyonu öncesi iki gün yüksek doz MLT verilen sıçanların S.P.M. Na+' K+-ATPaz ve Ca2+-ATPaz aktivitelerinde kontrollere göre anlamlı bir değişiklik bulunamamıştır. Bu gruplarda AChE aktivitelerinin yine kontrollerden farklı olmadığı gözlenmiştir. Akut alkol intoksikasyonu öncesi 21 gün düşük veya 2 gün yüksek doz MLT verilen sıçanlarda adrenal A.A. ve plazma a-T düzeylerinde kontrol grubundakilere göre azalma saptanmıştır.. Yalnızca 21 gün düşük doz ve 2 kere yüksek doz MLT verilmiş sıçanlarda S.P.M. Na+, K+-ATPaz, Ca2+-ATPaz ve AChE aktivitelerin de, adrenal A.A ve plazma a-T (yüksek doz a-T'ü azaltıcı) düzey lerinde kontrol grubuna göre anlamlı değişiklikler bulunamamıştır. Bulgularımıza göre; S.P.M. Na+, K+- ATPaz ve Ca2+-ATPaz aktiviteleri üzerine depressif etki gösteren akut alkol intoksikasyonunun, vücutta, adrenal A.A ve plazma a-T düzeylerinin de azalmasına yol açmasının, etanolun nörodejeneratif etkilerini şiddetlendirebileceği, ancak alkol intoksikasyonu öncesi verilen yüksek dozlarda eksojen MLT'in, alkolün ATPazlar üzerine olan depressif etkisini önleyerek nöroprotektif etki göstereceği kanısına varılmıştır. Bu nedenle akut alkolizm durumunda beyinde intoksikasyon gelişiminin önlenmesi ya da en azından geriletilmesi açısından, düşük doz kronik MLT'in değil, fakat yüksek doz eksojen MLT verilmesinin yararlı olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY EFFECT OF EXOGENOUS MELATONIN TREATMENT ON ACUTE ETHANOL-INDUCED TOXICITY CHANGES IN NEURAL TRANSPORT FUNCTIONS This study was planned to investigate the mode of action of the toxicity of alcohol, depressant for CNS, on neural transport functions and how these functions will be affected with the treatment of exogenous MLT, proposed as neuroprotective agent, by means of measuring membrane- bound Na+, K+-ATPase, Ca2+-ATPase and AChE activities. In addition we have examined endogenous a-T levels in plasma and A.A. levels in the adrenal glands. For this purpose, male Wistar albino rats, weighing 250-300 g were used in this study. All animals were divided into 2 groups according to MLT dose: acute (total 30 animals) and chronic (total 28 animals) MLT groups. 20 rats of acute MLT group were intraperitoneally injected with 10 mg/kg b.wt. MLT at a dose a day for 2 days. 10 animals were injected with an equal volume of 0.9% saline containing 2% ethanol. Half of the chronic MLT group were receieved i.p. 2 mg/kg b.wt. MLT at a dose a day for 21 days. The remaining animals were injected with an equal volume of 0.9% saline containing 1% ethanol. Acute alcohol intoxication was induced by two i.p. injections of 3.0 g/kg b. wt. ethanol within 12-14 hours in the half of rats treated with low and high dose of MLT. After 4 hours from last injections, rats were slightly anesthetized with ether and blood were collected by cardiac puncture. Na+, K+-ATPase, Ca2+-ATPase, AChE activities in SPM, a-T levels in plasma and A.A. levels in adrenal glands were measured. Results of our study can be summarized as follows:86. In all of the rats intoxicated by acute alcohol, S.P.M.