Küçük sanayiye verilen orta vadeli kredilerin verimliliği üzerine bir analiz (Otomotiv yan sanayii örneği)
An Analysis on the productivity of medium term credits to small-scale industry (An example on the subsidiary braches of the aotomotive industry)
  1. Tez No: 51102
  2. Yazar: MEVLÜT KARABIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇEVİK SEYFULLAH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Tez çalışmamızda küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinde orta vadeli kredi kullanımı ve bunun verimlilik üzerine etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Burada otomotiv yan sanayii işletmeleri örnek bir uygulama olarak ele alınmış ve kredi kullanımının bu işletmeler üzerindeki sonuçları araştırılmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda üç bölümden oluşturulan tez çalışmasında birinci bölümde küçük ve orta ölçekli sanayi işletmelerinin mevcut durumu ve başlıca sorunları ele alınmış ve çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde söz konusu işletmelerin özellikle finansman sorunları daha yoğun biçimde irdelenmiştir. Finansman temini konusunda bankalarca istenen maddi teminatın kredi kullanımını engelleyici en önemli etken olduğu, bunun devletin tasarruf mevduatına sağladığı güvenceye benzer bir garanti fonu oluşturması yöntemiyle çözülebileceği ortaya konmuştur. ( İkinci bölümde küçük ve orta ölçekli işletmelerde kredi kullanım durumu belirlenmeye çalışılmıştır. Kredinin verimlilik üzerine etkilerinin tesbiti için, dünyada geliştirilmiş verimlilik ölçüm, yöntem ve tekniklerine özet olarak yer verilmiştir. Elde edilen veriler ışığında işletmelerin kredi kullanımının yetersiz kaldığı gözlenmiştir. Bunda en büyük etken son yıllarda yaşanan kamu finansman açıklarıdır. Kredi talebi konusunda kamu kesimi, işletmelerin en büyük rakibi haline gelmiştir. Buna paralel olarak kredi faiz oranları yükselmiş ve yıllardır devam eden enflasyonla etkin mücadele edilememiştir. Üçüncü bölümde ise, otomotiv yan sanayinde kredi kullanımı ile ilgili spesifik bir uygulamaya yer verilmiştir. İncelenen işletmelerin kredi kullanım durumları ve bunların verimlilik üzerine etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Otomotiv yan sanayii işletmelerinde de kredi kullanımının son derece yetersiz olduğu görülmüştür. Bunun başlıca nedenleri ise izlenen para ve kredi politikaları gereği belirlenen faiz oranlarının kredi maliyetlerini arttırması ve yüksek maliyetlerle elde edilebilecek kredilerin, işletmelerin rekabet şansını olumsuz yönde etkilemesidir. Bu olumsuzluklara bazı çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, the usage of medium term credits by small and medium scale industry businesses and its effects on productivity has been examined. The Secondary Branches of the Automotive Industry has been used as a model for this research and the consequences of the utilization of loans by such businesses has been investigated. The dissertation is made up of three sections. The first section deals with current situation of the small and medium scale industry businesses and their major problems and its solutions. In this section, the funding problems of these businesses is examined in detail. The financial credibility plays a very important role in the granting of funds to these companies thus presenting assets becomes a leading obstacle in the obtainment of credit for these businesses. In this section, it is suggested that this situation can be eliminated if the government can form a security fund that functions in similar ways to the security it provides for all saving accounts. In the second section, the conditions that determine credit needs of small and medium scale businesses is examined. The measurements, methods and techniques that have been developed throughout the world will be summarized in order to detect the effects of credit on productivity. The results show that the credits used by these businesses have been insufficient. The major reason for this is due to the public deficits that have occurred during the last years, the government is also in great demand of loans and thus has become a rival to these businesses. The other reasons are the high-rate credit interests and the increasing rate of inflation. In the third section, some specific businesses in the Secondary Branches of the Automotive Industry have been used as models. The conditions that lead to credit utilizations and its consequences on the productivity of these companies are analyzed. It has been concluded that utilization of credits in the Secondary Branches of the Automotive Industry is far from meeting the needs of this industry. It has been observed that interest rates resulting from regulated money and credit policies have increased credit costs and that high-cost credits diminish the ability of companies to compete. Some solutions have been suggested in order to alleviate these problems.