Dual enerji torakoabdominal BT anjiografinin konvansiyonel torakoabdominal BT anjiografi ile karşılaştırılması
- Tez No: 511037
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ORHAN METİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dual Enerji Torakoabdominal BT Anjiografinin Konvansiyonel Torakoabdominal BT Anjiografi ile Karşılaştırılması Giriş ve Amaç: Çift enerji bilgisayarlı tomografi düşük ve yüksek enerjili iki foton spektrumu kullanılarak, iki farklı enerji düzeyinde görüntü datası alınması ve bunların rekonstrükte edilmesi prensibine göre çalışan bir görüntüleme yöntemidir. Aslında, konvansiyonel bilgisayarlı tomografi, aorta ve dallarının hastalıklarının tanısı için kullanılan etkili bir görüntüleme yöntemi olsa da, ışın sertleşmesi tipindeki artefaktlara yatkın olması ve dansite farklarını ayırt etmekteki yetersizliği nedeniyle çift enerji bilgisayarlı tomografi geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı, çift enerji BT anjiografi ile konvansiyonel yönteme göre daha düşük radyasyon düzeyi ve daha düşük iyotlu kontrast madde ile kalitatif ve kantitatif olarak tanı açısından daha iyi sonuçlar alınıp alınmadığının gösterilmesidir. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz radyoloji kliniği bilgisayarlı tomografi ünitesinde 1 Mayıs 2016-1 Mayıs 2017 tarihleri arasında yapılan çift enerji (DEBT) ve konvansiyonel torakoabdominal BT (MEBT) anjiografi tetkikleri incelenmiş ve 36 hasta araştırmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Comparison of Dual Energy Thoracoabdominal CT Angiography and Conventional Thoracoabdominal CT Angiography Introduction and Objectives:Dual energy CT is a method of imaging based on the principle of taking and reconstructing image data at two different energy levels.Conventional CT is an effective imaging modality for the diagnosis of diseases of the aorta and its branches but the single-energy method is susceptible to beam hardening and insufficient to distinguish differences in densities, therefore dual energy CT has been developed.The aim of our study was to determine whether better results were obtained qualitatively and quantitatively with a lower radiation level and lower iodinated contrast material than conventional imaging with dual energy CT angiography.The aim of our study was to demonstrate that whether dual energy CT angiography produces better results with lower radiation level and lower iodinated contrast material than the conventional method. Materials and Methods: We analyzed the results of dual energy (DECT) and mono energy CT (MECT) angiography performed May 1, 2016 - May 1, 2017 and included 36 patients in the study.