Dual-enerji BT kolonografi: Kolorektal tümörlerin dual-enerji BT özellikleri
Dual-energy CT colonography : dual energy CT characteristics of colon and rectal tumors
  1. Tez No: 324240
  2. Yazar: İLKNUR ÖZDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUŞTURAY KARÇAALTINCABA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
. Bu çalışmada kolorektal kanserlerin ve gaytanın dual enerji BT özelliklerinin tanımlanması amaçlandı. Çalışmamıza Haziran 2011-Kasım 2012 tarihleri arasında BT çekilen kolon tümörlü 50 hasta dahil edildi. Hastalardan imzalanmış onam formu alındı. Hastalara evreleme BT'si için rektal yoldan hava verilerek supin pozisyonda çift tüplü BT ile dual-enerji BT kolonografi tetkiki yapıldı. 80kV, 140kV, sanal kontratsız görüntülerde ve iyot haritasında tümör ve gayta dansiteleri ölçüldü. DLP değerleri ölçüldü. İstatistiksel analizde Kruskal-Wallis, One-way Anova testleri ve Spearmans rho korelasyon katsayısı kullanıldı. Hastaların ortalama yaşı 60±13'tür. Patolojik tanılar kolon adenokanser (n=47), skuamöz kanser (n=1) ve malign melanomdu (n=2). Ortalama DLP 511 ve tahmini doz 8.2mSv'di. Kolon tümörlerinde iyot haritasında ve sanal kontrastsız görüntüde ölçülen dansite 56H (%95 CI : 61 ? 51H) ve 32H (%95 CI: 37 ? 27H) idi. Gaytadan yapılan ölçümlerde iyot haritasında dansite 40H (%95 CI: 48? 32H), sanal kontrastsız görüntüde dansite -148 H (%95 CI: (-121H) ? (-175H)) olarak ölçüldü. Dual-enerji özellikleri ile tümör grade, lokasyon, kalınlığı ve uzunluğu arasında korelasyon saptanmadı. Evreleme BT'sinde saptanan toplam 8 kolon polipin iyot haritasında ortalama dansitesi: 70±8H; sanal kontrastsız görüntüde ortalama dansite: 16±5H idi. Ek bulgu olarak 6 hastada karaciğer metastazı ve 2 hastada RCC saptandı. Çalışma sonuçları kolon tümörünün gaytadan dual enerji özellikleri kullanılarak ayırımının yapılabileceğini göstermektedir. Ayrıca eşlik eden abdominal tümörler ve kolon polipleri saptanabilir.
Özet (Çeviri)
We aimed to define the dual-energy CT characteristics of colorectal cancers and stool. Fifty consecutive patients were included who was referred for staging CT of a colorectal tumor between June 2011 and November 2012. Informed consent were obtained. Dual energy CT was performed by dual-source CT after insufflation of rectal air in supine position. Hounsfield units on 80kV, 140kV and virtual noncontrast images and iodine map were measured. DLP was measured. Statitistical analysis was performed by using Kruskal-Wallis, One-way Anova and Spearman?s rho correlation tests. Mean age of the patients was 60±13 years. Pathologic diagnoses were adenocarcinoma (n=47), squamus carcinoma (n=1), malignant melanoma (n=2). Mean DLP was 511 and estimated dose was 8.2mSv. CT density measurements on iodine map and virtual noncontrast images for tumors and stool were 56H (%95 CI: 61 ? 51H), and 32H (%95 CI: 37 ? 27) and 40H (%95 CI: 48 ? 32H) , -148 H (%95 CI: (-121H) ? (-175H)), respectively. Combination of Iodine map and VNC density values allowed differentiation of tumors from stool in all patients. There was no correlation between dual-energy characteristics and tumor grade, location, thickness and length. Eight polyps were detected on staging CT and density on iodine map and virtual noncontrast images were 70±8H and 16±5H. As an additional finding, liver metastases were found in 6 patients and renal cell cancer was detected in 2 patients. In conclusion, stool and tumors can be differentiated by combination of density measurements from iodine map and virtual noncontrast images. Dual-energy CT may allow diagnosis of coexisting polyps and other abdominal tumors.