Endometrial örnekleme histopatolojik sonuçlarının histerektomi sonrası sonuçlarla karşılaştırılması
Comparison of endometrial sampling histopathological results after hysterectomy
- Tez No: 511040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİK ESER ÖZYÜREK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Beklenmedik veya asemptomatik endometriyal patolojileri saptamak için histerektomi öncesi endometriumu rutin olarak örneklemektedir. Histerektomi endikasyonundan bağımsız olarak, endometrial biyopsi genellikle preoperatif tanının bir parçası olarak alınır. Dilatasyon ve küretaj (D & C), endometriyal örnek elde etmek için tercih edilen yöntem olmuştur. Bazı çalışmalarda dilatasyon ve küretajın intrauterin patolojiler için zayıf bir tanı prosedürü olduğunu ortaya koymuştur, ancak dilatasyon ve küretaj endometriyal örnek elde etmek için tercih edilen yöntem olmuştur. Bu çalışmanın amacı, preoperatif dilatasyon ve küretaj ve histerektomi örneklerinden endometrial histopatolojik tanılar arasındaki uyumu araştırmaktır. 2013-2017 yılları arasında histerektomi yapılan 726 kadın (437 premenopozal ve 289 postmenopozal) olgusunun dilatasyon ve küretaj örneklerine ait histopatolojik sonuçları retrospektif olarak incelendi. Dilatasyon ve küretajda elde edilen tüm malign endometriyal patolojiler için yüksek duyarlılık (% 100), özgüllük (% 98), pozitif (% 50) ve negatif (% 100) kestirim değeri ve doğruluğu (% 98) gözlendi. Hastalarda preoperatif olarak alınan dilatasyon ve küretaj örneğinde sonucu bening veya premalign lezyonlar olarak gösterilen 12 malignite gözden kaçırıldı. Menopoz öncesi ve sonrası kadınlarda kürtaj materyalinden tanı alan malign patolojiler için doğruluk oranı % 98 dir.Dilatasyon ve küretaj özellikle maligniteler için endometriyal patolojileri teşhis etmekte“altın standart”olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Routinely sample the endometrium before a hysterectomy to detect unsuspected or asymptomatic endometrial pathologies. Endometrial biopsy is often taken as part of the preoperative diagnosis, regardless of the indication for hysterectomy. Traditionally, dilatation and curettage (D&C) has been the method of choice for obtaining an endometrial sample. Some in stud believe that dilatation and curettage is a poor diagnostic procedure for intrauterine pathologies, but dilatation and curettage has been the method of choice for obtaining an endometrial sample. The aim of this study was to investigate the concordance between endometrial histopathological diagnoses from preoperative dilatation and curettage and hysterectomy specimens. Histopathological results for dilatation and curettage specimens from 726 women (437 premenopausal and 289 postmenopausal) who underwent a hysterectomy between 2013 and 2017were analyzed retrospectively. High sensitivity (100%), specificity (98 %), positive (50 %) and negative (100 %) predictive values, and accuracy (98 %) were observed for all malignant endometrial pathologies obtained at dilatation and curettage. In women, twelve malignancies were missed when the preoperative diagnosis from the dilatation and curettage sample indicated inadequate tissue or premalignant lesions. The accuracy was 98 % for malignant pathologies diagnosed from curettage material for women, respectively. Dilatation and curettage remains the 'gold standard' for diagnosing endometrial pathologies, especially malignancies.