Endometrıal örnekleme sonucunda eın saptanan hastaların frozen - sectıon ve nıhaı patolojı sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of frozen section and final pathology results in patients with detected ein following endometrial sampling
  1. Tez No: 852133
  2. Yazar: HİLAL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ELİF TOZKIR, DR. MİNE GÜRAY UZUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışma endometrial örnekleme sonucu EIN saptanan hastaların frozen section ve nihai histopatolojik inceleme sonuçlarındaki tutarlılık durumunun incelenmesi, bu oranların dünya literatüründeki oranlar ile karşılaştırılması ve de bu veriler sonucunda herhangi iki sonucu tutarlılık göstermeyen hastaların varsa ortak risk faktörlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya 2019-2023 yılları arasında İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekoloji ve jinekolojik onkoloji kliniklerine ve acil kliniğe başvuran, probe küretaj veya histeroskopi ile endometrial doku örneklemesi yapılan atipili endometrial hiperplazi tanısı alan ve sonrasında histerektomi yapılan 70 hasta dahil edildi. Hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaşı, vücut kitle indeksleri, diyabet ve hipertansiyon mevcudiyetleri, parite sayıları, menopoz durumları, sigara öyküleri, mevcut ise CA-125, CA-15-3, CA-19-9 ve CEA serum düzeyleri, preoperatif ultrasonogafi incelemelerinde endometrial kalınlık ölçümleri, endometrial örnekleme patolojik inceleme sonuçlarında EIN'e eşlik eden endometrial polip varlıkları, hastaların histerektomi materyallerinin frozen-section inceleme sonuçları, frozen sonucu malign olarak bildirilmiş ise peroperatif cerrahi evreleme kararlarının varlığı, nihai histopatolojik inceleme sonuçları ve bu sonucu malign raporlanan hastalarda malignitenin histolojik tipi, FIGO dereceleri, tümör boyutları, myometrial invazyon ve lenfovasküler invazyon varlıkları kaydedildi. Toplanan tüm veriler istatistiksel olarak analiz edilerek hastalardan elde edilen veriler kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya toplam 70 hasta dahil edildi. Bu hastaların yaş ortalaması 50.00 ± 8.58, parite ortalaması 2.29 ± 1.60 ve vücut kitle indeksi (BMI) ortalaması 30.24 ± 5.23 olarak saptandı. 70 hastadan 23(%32.9)'ünün nihai patoloji sonucu malign olarak sonuçlandı ve hepsinin histolojik tipi endometrioid adenokarsinomdu. 22(%31,4) hastanın nihai patoloji tanısı 'benign' iken, 25(%35.7) hastanın tanısı 'EIN'di. Hastalardan istenen frozen-section sonuçları ile nihai patoloji sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve önemli düzeyde uyum olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the consistency between frozen section and final histopathological examination results in patients with Endometrial Intraepithelial Neoplasia (EIN) diagnosed through endometrial sampling. The study also aims to compare these rates with global literature and identify common risk factors for patients with inconsistent results. Materials and Methods: This study included 70 patients who applied to the gynecology and gynecological oncology clinics and emergency clinic of Istanbul Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between the years 2019-2023, underwent endometrial tissue sampling with probe curettage or hysteroscopy, and subsequently underwent hysterectomy. Patient files were retrospectively reviewed. The age of the patients, body mass indexes, presence of diabetes and hypertension, parity numbers, menopausal status, smoking history, if available, CA-125, CA-15-3, CA-19-9, and CEA serum levels, endometrial thickness measurements in preoperative ultrasonography examinations, presence of endometrial polyps accompanying EIN in pathological examination results of endometrial sampling, frozen-section examination results of patients' hysterectomy materials, presence of peroperative surgical staging decisions if reported as malignant in frozen results, final histopathological examination results, and in patients with malignancy, the histological type of malignancy, FIGO grades, tumor sizes, myometrial invasion, and the presence of lymphovascular invasion were recorded. All collected data were statistically analyzed, and the data obtained from the patients were compared Results: A total of 70 patients were included in the study. The mean age of these patients was 50.00 ± 8.58, with an average parity of 2.29 ± 1.60, and a mean body mass index (BMI) of 30.24 ± 5.23. The final pathology results revealed malignancy in 23 (32.9%) of the 70 patients, and all were histologically classified as endometrioid adenocarcinoma. While 22 (31.4%) patients received a final pathology diagnosis of“benign,”25 (35.7%) were diagnosed with“EIN.”A statistically significant and substantial agreement was observed between the frozen-section results obtained from the patients and the final pathology results (p < 0.001). It was noted that the frozen examination failed to detect 5 malignant cases and yielded benign results; however, all these cases were early-stage cancers and had tumors measuring ≤ 1 cm. In the group of patients with detected malignancy in the final pathology results, advanced age, hypertension comorbidity, and diabetes comorbidity were statistically higher (p=0.030, p=0.023, p=0.002, respectively). The presence of 'Accompanying polyp/Polyp over EIN' in 'Endometrioid adenocarcinoma' patients (34.8%) was significantly lower than in 'EIN' patients (68.0%) and 'Benign' patients (63.6%) (p=0.046), but there was no significant difference in the presence of endometrial polyps in terms of malignancy outcomes between premenopausal and postmenopausal periods (p=0.870). Among the patients with malignancy in the final pathology result, one (4.3%) had lymph node metastasis. None of the patients had cervical, adnexal, or serosal involvement. The majority of malignant patients were found to be in the early stage. No statistically significant differences were observed between the groups with and without malignancy in terms of smoking, endometrial double-layer thickness measured in preoperative ultrasonography, body mass indexes, and menopausal status. Conclusion: In our study, malignancy was detected in 23 out of 70 patients who underwent hysterectomy for Endometrial Intraepithelial Neoplasia (EIN), showing a concordant rate with the literature. As expected, all malignancies in this group were Type 1 endometrial cancer. It was observed that frozen-section examination was accurate in predicting malignancy but failed to detect 5 malignant cases, resulting in benign outcomes. However, all these cases were early-stage cancers with tumors measuring ≤ 1 cm. In the group with malignancy, advanced age, diabetes, and hypertension comorbidities were found to be statistically significantly higher. Our hospital demonstrated a high concordance between peroperative frozen-section results and post-hysterectomy final pathology results in EIN cases. However, no statistically significant results were obtained in terms of smoking, parity, endometrial thickness measurements, and menopausal status similar to the literature.