Lisansüstü tarih tezlerinde biyografi çalışmaları
Classification and versatile assessment of biographical studies in graduate history dissertations
  1. Tez No: 511153
  2. Yazar: SELİM GÖBÜTO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmakta olup birinci bölümde biyografinin tarihi süreci, türleri ve tarihin içinde yer alan bir karakterin biyograf tarafından nasıl kullanılabileceği incelenmektedir. İkinci bölümde Türkiye'de belirli enstitülerde biyografi içerikli hazırlanmış tezlerin değerlendirilmeleri yapılmaktadır. Üçüncü bölümde ise Ulusal Tez Merkezinde anahtar kelimesi biyografi olarak kayıtlı ve erişime açık lisansüstü 140 adet akademik çalışma yer almaktadır. Bu çalışmaların içeriğine müdahele edilmeden fiziki olarak tasnif edilmiş ve konu üzerinde başka çalışmaların olup olmadığına, kullanmış olduğu kaynaklara ve kendinden önceki çalışmalardan istifade edilip edilmediğine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of three chapters. In the first part, it is examined how the biography can use a character which is included in the historical process, types and history of the biography. In the second chapter in Turkey are evaluated within a specific institute prepared containing biographies of the thesis. In the third part, National Thesis Center has 140 academic studies, registered as a key word biography and accessible to the public. The contents of these studies were physically classified without intervention and it was examined whether there were any other studies on the subject, whether they had used the resources they had used and whether they had benefited from previous studies.