Türkiye mobil haberleşme piyasasının yarışılabilir piyasalar modeli çerçevesinde değerlendirilmesi
  1. Tez No: 511196
  2. Yazar: MUHAMMET RIDVAN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye mobil haberleşme piyasasının Yarışılabilir Piyasalar Modelinin temel şartlarını sağlayıp sağlamadığının incelenmesidir. Çalışmanın kapsamı Türkiye mobil haberleşme piyasası ile sınırlı olmakla birlikte, diğer ülkelerdeki mobil piyasa yapılanmaları da hemen hemen aynı olduğu için elde edilen sonuçlar genelleştirilebilmektedir. Türkiye mobil haberleşme piyasasının modele uygunluğunun analiz edilebilmesi için öncelikle piyasanın mevut yapısı incelenmiştir. Sonrasında piyasada faaliyet gösteren firmaların ayrı ayrı karları ve genel piyasa karı incelenmiştir. Piyasa karının pozitif çıkması ve 2005 – 2017 yılları arasında piyasaya hiçbir firmanın giriş yapmamış olması, çalışmanın yönünü piyasaya giriş engellerini ve batık maliyetleri incelemeye yöneltmiştir. Çalışmanın sonucunda piyasaya girişte önemli bir giriş engeli oluşturan batık maliyetlerin Türkiye mobil haberleşme piyasası için geçerli olduğu sonucuna varılmıştır. Çünkü piyasaya giriş yapmak isteyecek firmaların yüksek miktarda lisanslama bedellerine katlanması gerekmektedir. Sonuç olarak piyasanın Yarışılabilir Piyasalar Modelinin temel şartlarını sağlamadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan sanal mobil şebeke işletmelerinin piyasaya entegre edilmesinin mobil piyasanın daha etkin çalışmasını sağlayacağı ve Yarışılabilir Piyasalar Modelinin işleyişine yardımcı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of thisstudy is to examine whether Turkey mobile communication market satisfies the essential requirements of the Contestable Markets Model. Although the study was limited by the scope of Turkey mobile communication market, the results obtained may be generalized because mobile market structures in other countries almost the same. For analyzing the compatibility of the Turkey mobile communication market to the model, current structure of the market was examined primilary. Afterwards, the profits of the companies operating in the market andt he general market profit are examined. The positive profile of the market profit and the absence of any firm entry into the market between 2005 and 2017 led the study to examine the entry barriers and sunk costs of the market. As a result of the study, the sunk costs have become a major obstacle to entry into the market. Because firms that are willing to enter the market need to bear a high amount of licensing fees. As a result, it has been determined that the market does not meet the basic requirements of the Contestable Markets Model. On the other hand, the integration of virtual mobile network operators into the market has resulted in a more efficient operation of the mobile market and its will bring closer mobile communication market to the Contestable Markets.