Türkiye'ye göç eden Suriyelilerin kültürel adaptasyonu Siirt örneği
Cultural adaptati̇on of Syrian who immigrated to Turkey - for Siirt province
  1. Tez No: 511204
  2. Yazar: ADNAN TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ZAFER SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Göç, dünyanın her tarafında yaşanan bir insan hareketliliğidir. Yaşanan göç trafiği kimi coğrafyalarda yoğun kimisinde ise daha azdır. Türkiye gerek coğrafi, gerek stratejik konumu ve kültürel çeşitliliği sebebiyle tarih boyunca yoğun göç trafiğinin yaşandığı bir devlet olmuştur. Son yıllarda yaşadığımız coğrafyada bize komşu ülkelerde ekonomik, sosyal, dini mezhep ve terör kaynaklı problemlerin yanında bazı ülkelerin halkına karşı anti demokratik uygulamalar göstermesi nedeniyle söz konusu ülkelerde ülke yönetimlerine karşı protestolarla başlayıp silahlı çatışmalar ve iç savaşa kadar giden bir savaş ve kargaşa dönemin perdesini aralamıştır. Bu çerçevede 2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş sonucunda Ortadoğu coğrafyasında var olan göç trajedisine yeni bir halka eklenmiş ve savaştan kaçan milyonlarca insan komşu ülkelere sığınmıştır. Bu göçten en fazla etkilenen ülkelerin başında Türkiye bulunmaktadır. Hali hazırda Türkiye'de üç buçuk milyonun üzerinde Suriyeli bulunmaktadır. Göç, nedenleri kadar sonuçları da önemli olan bir sosyal hareketliliktir. Göç, insanların mekân değiştirmesinin yanında maddi ve manevi değerlerini, inançlarını, yaşam tarzını, yeme içme alışkanlıklarını ve kültürel kodlarını beraberinde göç ettiği yere taşır. Bu nedenle göç sonucunda ciddi sosyal, ekonomik, toplumsal ve kültürel etkiler meydana gelir. Bu çerçevede araştırmamızın konusu Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle Siirt iline yerleşen Suriyelilerin kentteki kültüre adaptasyonuna yönelikliktir. Bu çalışmada, Suriyeli göçmenlerin kentte kültürel adaptasyon sürecine, farklı kültürel, etnik ve çok dilli bir il olan Siirt özelinde ele alınmaya çalışılmıştır. Araştırmada Siirt'e göç eden göçmenlerin, kültürel, demografik ve ekonomik özellikleri sosyal uyum durumları üzerinden anlaşılmaya çalışılmış ve analiz edilmiştir. Araştırmanın evreni Siirt'te yaşayan 18 yaş üstü Suriyeli göçmenler olup örneklem ise bu yaş grubuna dâhil olan 292 kişiden oluşmaktadır. Araştırma sonucuna göre Suriye'den göç eden göçmenlerin Kültürel adaptasyon açısından hangi noktada oldukları söz konusu uyumu kolaylaştıran ve zorlaştıran unsurların neler olduğu açıklamaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration is a human mobility taking place all over the world. Migration is in some geographies intensive traffic is less than some.Turkey with its geographic both history due to its strategic location and cultural diversity has become a state that is experiencing massive migration of traffic. In the geography we have lived in recent years, we have started to see anti-democratic practices against neighboring countries as well as economic, social, religious sectarian and terrorist problems in neighboring countries. In this context,2011 as a result of the civil war that started in Syria in the geography of the Middle East , there is a new link has been added to the immigration tragedy and millions of people who escaped from the war has taken the refuges in the neighboring countries.Turkey is a counrty most affected by this migration.Currently there are three and a half million Syrians in Turkey. Migration is a socia mobility that is as important as there asons for the results. Immigration moves where people migrate as they migrate with their physical and spiritual values, beliefs, lifestyles, eating habits and cultural codes For this reason, serious social, economic, social and cultural influences appear as a result of migration. The subject of our research in this framework is the adaptation of the Syrian people who settled in the province of Siirt because of the war in Syria. In this work, Syrian migrants were tried to deal with cultural adaptation process in the city, Siirt which is a different cultural, ethnic and multilingual province. In the survey , the cultural, demographic and economic characteristics of immigrants who migrated to Siirt were tried to be understood and analyzed in terms of social adaptation situations. The universe of research is the over 18-year-old Syrian immigrants living in Siirt and the sample consists of 292 people included in this age group. According to the results of the research, it has been tried to explain at what point the migrants migrating from Syria in terms of cultural adaptation are the elements which facilitate and complicate adaptation.