Türkiye'de sosyal medya ve yeni politika yapma biçimleri
Social media and forms of new policy making in Turkey
- Tez No: 511203
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SUĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Günümüzde sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ile birlikte politika yapma biçiminde ciddi bir değişim ortaya çıkmıştır. Kurumsallaşmış politika yapma biçimleri ve örgütlenme tarzlarının (temsili demokrasi, ekonomi ve/veya ideoloji temelli örgütlenmiş siyasal partiler) artık ihtiyaçlara cevap verememesi bu değişimin nedenlerinden biridir. Bir diğer neden ise gelişen iletişim teknolojilerinin insanlara sunduğu oldukça geniş kendini ifade etme olanaklarıdır. Bu teknolojilerin zaman ve özellikle de mekan algısında yarattığı değişim, fiziksel olarak yan yana olmayan insanların çeşitli konular etrafında kısa sürede bir araya gelip fikir alışverişinde bulunmalarına imkan vermektedir. Kullanıcı katılımını mümkün kılan çeşitli medya ortamlarında hedefe yönelik olarak bir araya gelip gruplar oluşturan insanlar, ideoloji veya ekonomi temelli olmayan yeni bir örgütlenme pratiği ortaya koymaktadırlar. Bu gruplar kurumsal politikadan farklı yeni bir politika yapma tarzı ortaya koyarken, bu yeni politikanın aktörleri de olmaktadırlar. Kurumsal örgütlenme tarzları genellikle dikey, hiyerarşik, yüz yüze ilişkilerle tanımlanır. Yeni örgütlenme biçimlerinde ise vurgu yatay, hiyerarşik olmayan ağ biçimindeki ilişkilerdedir. Bu anlamda sosyal medyayı temel alan bu yeni örgütlenme biçimlerinin genellikle daha demokratik oluşu vurgulanır. Fakat bu çalışma sosyal medya temelli bu örgütlenme biçimlerinin hem demokratik hem de otoriter eğilimleri/ilişkileri bir arada bünyesinde barındırdığını iddia etmektedir. Ayrıca yeni politika yapma biçiminin bireysel eylemi ön plana çıkardığı varsayılmaktadır. Ancak çeşitli toplumsal olayların gösterdiği gibi bireysel eylemler her an toplumsal eyleme dönüşebilmektedir. Sanal ve fizik gerçeklikte olduğu gibi burada da iki yönlü, diyalektik bir ilişki söz konusudur. Bu çalışmada çeşitli siyasal grupların sosyal medya üzerinden politika yapma biçimleri incelenerek, yeni politika yapma biçiminin özellikleri ve kurumsallaşmış politika yapma biçiminden ayrıldığı noktalar belirtilecektir. Twitter kullanımı üzerinden ve çeşitli temalar çerçevesinde incelenecek siyasal grupların birbirinden farklı gruplar olması, farklı kesimlerdeki benzerlikleri ve farklılıkları ortaya koymak açısından önemsenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, with the becoming widespread of social media usage, there is a significant change about the forms of policy making. One of the reasons of this change is the crisis about the institutional politics that forms of institutional policy making and forms of its organizing itself (representative democracy and political parties based on economy or ideology) today cannot answer the needs of people. Another reason is the wide opportunities of self-expression which developing communication technologies provide people. These technologies allow people, who are not physically together or close to each other, come together about different agendas and exchange opinions easily. People coming together ad hoc and create groups on various media that make user's participation possible, produce a new form of organization practice which is not based on economy or ideology. These groups become the actors of new politics while they put forward a new form of policy making that differs from institutional politics. Institutional organization forms are usually defined with the relations as vertical, hierarchical, face-to-face. But the emphasis of new organization forms is on horizontal, non-hierarchical and network style relations. In this sense, these new forms of organization based on social media are defined as more democratic. But in this study this approach is also questioned. In addition it is assumed that forms of new policy making highlight the individual act. But as different social movements showed us, individual acts can turn into social acts at any moments. There is a dialectical relation in here as in the relation of physical and virtual realities. In this study, policy making forms of different political groups by using social media will be examined. Features and the differentiation points from institutional politics of new policy making forms will be indicated. Political groups that will be examined via Twitter usage and in the frame of different themes are various because it is aimed to put forward the similarities and differences between different groups.