The major drivers of urban growth and urbanisation in the 21th century: Evidence from developing countries in sub-Saharan Africa and the group of seven countries developed countries
21. yüzyılda kentsel büyüme ve kentleşmenin ana sürücüleri: Sahraaltı Afrika gelişmekte olan ülkelerin ve yedi ülke grubunun gelişmiş ülkeleri örneği
- Tez No: 511265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KABASAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Economics, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Gelişmekte olan dünyada bugün şehirleşme hız kazanmaktadır. ve sağlam kentsel uygulamalara duyulan ihtiyacı acilen gerektirecek birçok zorluk getirdi. Yine de, özellikle Afrika'da fenomenin temel nedenlerini açık bir şekilde anlamak mümkün değildir. Bunun yanı sıra, son on yıl boyunca gelişmiş ülkelerde kentleşme daha az incelenmiştir ve gelişmiş ülkelerin deneyimlerini basitleştirici ve yanıltıcı görünebilen kentleşme olgusunun üstesinden gelmek için gelişmekte olan ülkelere deneyimleme eğilimi vardır. Sahra-altı Afrika (SSA) ve Yedi Ülke Grubu (G7) meydana gelen kentleşmenin türüne ve nedenlerine ışık tutmak ve bu çalışma, 21. yüzyılda ortaya çıkan kentleşme sürecinde bazı değişkenlerin rolünü incelemektedir. Bir panel veri setinde Sabit etkiler ve Havuzlanmış Olağan En Küçük Kareler regresyonları kullanılarak, SSA'da kentsel istikrarın azalmasına siyasi istikrarın katkıda bulunduğunu, G7 ülkelerinde kentsel yaşamın temel belirleyicisi olan yaşam beklentisinin olduğunu gördük. Bulgular aynı zamanda G7 ülkelerinde üretimde üretkenlik sabit kaldığından kentleşme hızının düşük ya da az ya da çok sabit kaldığını göstermektedir. Bununla birlikte, hızı uluslararası göç akışları tarafından sürdürüldü. SSA'da, doğurganlık, İnsani Gelişme Göstergeleri ve hükümet politikaları, daha sonra işsizlik eğilimlerinin artması nedeniyle tamamen dinlenmiş gibi görünen kentleşme hızını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Urbanization gaining momentum in the developing world today has brought about many challenges that urgently entail the need for sound urban practices. Yet there is no clear understanding of the fundamental causes of the phenomenon especially in Africa. Besides, urbanization has been less investigated in the advanced countries during the course of the last decades and there is tendency to extrapolate the experiences of developed countries to the developing ones to tackle the phenomenon of urbanization, which can appear as simplistic and misleading. To shed light on the type and causes of urbanization happening in Sub-Saharan Africa (SSA) and the Group of Seven (G7) countries this study investigates the contribution of selected variables in the process of urbanization in the 21st century. By using Fixed effects and Pooled Ordinary Least Squares regressions in a panel dataset, we found that political stability contributes to the decline in urban share in SSA whereas life expectancy is the main determinant of urban share in G7 countries. The findings also show that the urbanization speed has remained low or more or less constant as productivity in manufacturing remains constant in the G7 countries. However, its pace has been sustained by international migration flows. In SSA, fertility, Human Development Indicators, and government policies have propelled the pace of urbanization, which later seems to have been completely brought to rest due to increased unemployment trends.