Porselen lithophane tekniğinin incelenmesi ve iç mekan duvar panosu olarak uygulanabilirliğinin araştırılması
The examination of porcelain lithophane technique and investigation of applicability as interior wall panel
  1. Tez No: 511298
  2. Yazar: ESİN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN IŞIKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET“Porselen Lithophane Tekniğinin İncelenmesi ve İç Mekan Duvar Panosu Olarak Uygulanabilirliğinin Araştırılması”başlıklı tez çalışması dört bölüm altında incelenmiştir. Birinci bölümde“Porselen”başlığı altında, porselenin tanımı, tarihçesi, çeşitleri, porselen malzeme-ışık ilişkisi ve porselenin ışık geçirgenlik özelliği bağlamında sanat malzemesi olarak kullanımı araştırılmıştır. İkinci bölümde“Porselen lithophane tekniği ”tanıtılmış, tanımı, tarihçesi, uygu- lama yöntemleri incelenirken, özgün çalışmalarında bu tekniği kullanan sanaçılar araştırılmış, çalışmalarından örnekler verilmiş ve çağdaş sanat ile bağlantıları kurulmuştur. Üçüncü bölüm“İç mekan duvar panosu”adı altında incelenmiş, seramik duvar panosu, porselen duvar panosu, kullanımı ve tasarım açısından iç mekan duvar panosu; İç Mekan- Kompozisyon-Form ilişkisi, İç Mekan-Tasarımında İşlev Unsuru ilişkisi, İç Mekan-Aydınlatma ilişkisi, İç Mekan- Fotoğrafik görüntü ilişkisi kapsamında araştırılmıştır. Dördüncü bölüm ise“Porselen Lihophane Tekniği Kullanılarak Yapılan İç Mekan Duvar Panosu Araştırma Ve Uygulamaları”adı altında ele alınmıştır. Bu bölümde porselenin malzeme olarak seçildiği ve ışık geçirgenlik özelliği ile lithophane tekniği bağlamında ilişkilendirildiği, özgün iç mekan duvar panosu tasarımları, denemeleri ve uygulama çalışmaları yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise; öneriler, analizler ortaya konmuş ve genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“The Examination of Porcelain Lithophane Technique and Investigation of Applicability as Interior Wall Panel”titled thesis study was examined under four chapters. In the first chapter under the title of“Porcelain”, definition of porcelain, history, types, material-light relation and the use of porcelain as an art material in the context of its light transmission properties has been investigated. In the second chapter,“Porcelain Lithophane Technique”was introduced, while the definition, history and application methods were examined, the artists who used this technique in their original works were searched, examples were given from their works and connections with contemporary art were established. The third chapter examined under the name of“Interior wall panel”and ceramic wall panel, porcelain wall panel, interior wall panel in terms of usage and design was investigated within the context of Interior-Composition-Form Relation, Function Component Relation in Interior Design, Interior- Lighting relation, Interior - Photographic image relation. The fourth chapter is addressed under the name of“Research and Applications of Interior Wall Panels Made Using Porcelain Lithophane Technique”. In this section, porcelain selected as a material and light transmittance of porcelain associated with lithophane technique. Original interior wall panel designs, trials and application studies have been made. In the conclusion section; suggestions, analyzes were revealed and a general evaluation was made.