Metal destekli porselen restorasyonlarda ısısal uyumluluk ve farklı ısısal genleşme özellikleri ile değişik tasarımların porselenin kırılma direnci üzerine etkisi
  1. Tez No: 11024
  2. Yazar: SEMİH BERKSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET PAMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Metal porselen çalışmalarında, metal ile porselenin ısısal uyumluluğu, restorasyonun başarısında ilk şartlardan biridir. Farklı iki materyal olan porselen ve metalin fırınlanmaları sırasındaki birleşmelerini birçok faktör etkiler. Ayraca geometrik yapının da, ısısal uyumluluğu etkilediği genellikle kabul edilen bir husustur. Bu görüşlerin doğrultusunda araştırmamızda, rutin olarak kullanılan metal alaşım ile porselenin ısısal değişim özellikleri belirlenerek, dolu ve delikli gövdelerin ısısal uyumlulukla ilişkili bir şekilde porselenin kırılma direnci üzerine etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak porselenin yavaş soğutma ile ısısal genleşme katsayısının arttığı ve metal alaşımın tekrarlanan dökümleri ile ısısal genleşme katsayısında ufak değişiklikler olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda kullandığımız metal alt yapı tasarımlarının porselenin kırılma direncini fazla etkilemediği ancak metal ve porselen arasındaki ısısal uyumun, bu konuda önemli etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca metal-porselen restorasyonlarda delikli tip gövdelerin de uygun koşullarda hazırlandığı takdirde, dolu tip gövdeler kadar dirençli yapılar oluşturabildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thermal compatibility of porcelain-metal systems is considered as one of the first requests for the success of the restorations. Bonding of two different materials, like porcelain and matal is affected by many factors during the firing process. Plus, the geometric differences are also accepted as an effect in thermal compatibility. From this points of view, in our research, the thermal behaviours of metal and porcelain that we use in our routine practice have been determined and the effect of hollow and solid type metal designs on the fracture strength of porcelain in relation with thermal compatibility has been searched. As a result, it is found that the thermal expansion of porcelain increases under slow cooling conditions and the thermal expansion coefficient of metal alloy changes in small amounts, when repeated castings are- done. In addition, it is observed that the metal framework designs that we used in our study had no effect on the strength of porcelain; however the thermal compatibility of metal and porcelain had an important effect. Besides from this, it is also witnessed that in metal-porcelain restorations, structures in similiar strengths are achieved with hollow type pontic designs as with solid type, if prepared in proper conditions.