Türkiye'de gazete haberlerini konu alan yüksek lisans tezleri: Yöntem sorunsalı, eğilimler ve ideoloji kavramlaştırmaları
The master theses dealing with newspaper news in Turkey: Methods, trends and conceptualization of ideology
- Tez No: 511357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KARAGÖZ KIZILCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de iletişim anabilim dalları altında yapılmış ve gazete haberlerini konu edinen yüksek lisans tezlerinin, ideoloji yaklaşımları incelenmiştir. Nicel ve nitel biçimde yapılan bu incelemede çoklu yöntem kullanılmıştır. Nicel bölümde evrendeki 409 tez bibliyometrik yöntemle çözümlenmiş, üniversite ve dönem başlıkları altında, çalışmaların anabilim dallarına, ön plana çıkan konularına, kuramsal yaklaşımlarına, yöntemlerine, hipotez durumlarına ve inceledikleri gazetelerin kapsamına göre nasıl dağılım gösterdiğine bakılmıştır. Nitel bölümde, amaçsal yöntem ile örnekleme alınan 39 tez, gerçeklik - ideoloji ilişkisi çerçevesinde üç başlık altında tartışılmıştır. Birinci başlıkta, gerçekliğin haberler ile aktarıldığını savunan liberal yaklaşımla yazılmış tezler ele alınmıştır. İkinci başlıkta gazeteler ile gerçekliğin siyasi otorite ya da sermayenin çıkarları için çarpıtıldığını savunan ekonomik belirlenimci ve araçsalcı araştırmalar incelenmiştir. Üçüncü başlıkta da gerçekliğin basın ile inşa edildiğini vurgulayan çalışmalar, ideoloji bağlamında tartışılmıştır. Bu üç başlık altında, tezlerde benimsenen kuramsal ve yöntemsel yaklaşımların ideoloji tartışmasına getirdiği sınırlılıklar ile çalışmalarda kuram ve yöntemin uygulanması esnasında ideoloji ekseninde ortaya çıkan sorunlar irdelemiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the master's theses written in the departments of communication in Turkey according to their ideology approach. In this study, I chose to use quantitative and qualitative research methods. In the quantitative section of my analysis, using a bibliometric method, I examined 409 theses as my universe. I analyzed these theses under the headings of university and period according to how the theses were distributed the following information: departments, prominent topics, theoretical approaches, methods, hypotheses, and the scope of newspapers they investigated. In the qualitative section, I sampled 39 master theses with the purpose method and investigated under three headings in the context of reality truth - ideology relationship. Under the first heading, I discussed the theses written in a liberal fashion. These theses argue that the reality is transmitted through pieces of news. Under the second heading, I examined studies that used economic determinism method as well as instrumentalist research method. Such theses argue that the reality was distorted to satisfy the interests of political power or capital through newspapers. Under the third heading, I researched theses emphasizing that the reality was constructed by means of media. Under these three headings, I analyzed the limitations to the discussion of ideology caused by the theoretical and methodological approaches adopted in the theses as well as the ideology-driven problems arising during the implementation of the theory and the method.