Kültürel değerler ve duygusal zekanın iş tatmini ve çalışan performansı üzerine etkisi
Impact on job satisfaction and employee performance of cultural values and job satisfaction
  1. Tez No: 511403
  2. Yazar: AYDIN KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ZEKİ İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde gelişen teknolojik imkânlar ve kaynakların yetersizliği, rekabet koşulların zorlaşmasına sebep olmaktadır. Etkin ve verimli çalışma imkânlarını sağlamak için örgütler büyük kaynaklar ayırmaktadır. Örgüt belirlediği hedeflere kuşkusuz çalışanlarının iş tatmini ve performansı ile ulaşabilir ve bunları etkileyen faktörleri doğru belirlemek, bu yönde strateji geliştirmek kaçınılmaz olmaktadır. Türkiye'de önemli hizmet sektörlerinden biri olan havacılık sektörü, özellikle işgücü kalitesine dayalı olarak gelişmektedir. Bu sektörde çalışanların iş tatmini ve performansının yüksek olması havacılık işletmelerinin performanslılarını ve rekabet güçlerini arttıracaktır. Bu çalışmada iş tatmini ve çalışan performansı üzerinde etkilerinin olduğu öngörülen kültürel değerler ve duygusal zekâ kavramları üzerinde durulmuştur. Duygusal zekâsı yüksek bireyler kendinin ve başkalarının duygularının farkında olan, duygularını düzenleyebilen ve bu duyguları amaçlarına uygun yönetebilen kişilerdir. İş yaşamında müşterilerin beklentileri sürekli değişmektedir ve bu beklentileri öngören, müşterinin duygularına hitap eden çalışanlar daha başarılı olmaktadır. Bu tez çalışmasında kültürel değerlerin duygusal zekâ, çalışan performansı ve iş tatmini üzerine etkisine odaklanılmaktadır. Araştırmanın son bölümünde ise İstanbul'da havacılık sektöründe faliyet gösteren şirketlerde çalışan 354 kişinin konuya dair yaklaşımlarını ölçmek adına bir anket çalışması bulunmaktadır. Öncelikle bu anket sonuçlarına faktör analizi ve güvenilirlik analizi uygulanmıştır. Hipotezleri test etmek üzere yapılan regresyon analizleri sonucuna göre, duygusal zekâ ve kültürel değerin iş tatminin ve çalışan performansını olumlu yönde etkilediğine, ilave olarak iş tatmininin çalışan performansını olumlu yönde etkiledikleri bulgularına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technological opportunities and limited resources cause competitive conditions to be difficult. Organizations have a great allocation of resources to provide effective and efficient working opportunities. Certainly, the objectives of the organization can be achieved with the job satisfaction and performance of the employees and it is inevitable to determine the factors that affect them and to develop a strategy in this direction. The aviation industry is one of the important services sector in Turkey has been developing, especially based on the quality of the workforce. The high job satisfaction and performance of employees in this sector will increase the performance and competitiveness of aviation companies. In this study, the concepts of cultural values and emotional intelligence, which are predicted to have effects on job satisfaction and employee performance, are emphasized. Emotional intelligent individuals are those who are aware of their own and others' feelings, who can regulate their emotions and manage these feelings for their purposes. The expectations of customers in business life are constantly changing, and those who anticipate these expectations and address the customers' emotions are more successful. This thesis study is concerned with the effect of cultural values on emotional intelligence, employee performance and job satisfaction. In the last part of the study, there is a questionnaire survey to measure the approach of 354 people working in the aviation sector in Istanbul. First, factor analysis and reliability analysis were applied to these survey results. According to the results of the regression analyzes conducted to test the hypotheses, emotional intelligence and cultural value were found to positively affect job satisfaction and employee performance. Regression analyzes conducted to test hypotheses show that emotional intelligence and cultural value affect job satisfaction and employee performance positively, and additionally find that job satisfaction affects employee performance positively.