Gelir dağılımı ve belirleyicilerinin incelenmesi; TRA1 alt bölgesi örneklemi
Analysis of income distribution and determinants; TRA1 sub-region sample
- Tez No: 511420
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, sosyal ve ekonomik bir olgu olarak değerlendirilen ve ekonomik refah arayışlarının artmasıyla daha sık bir biçimde araştırmalara konu olan gelir dağılımı incelenmiş ve TRA1 (Erzurum-Erzincan-Bayburt) alt bölgesinde gelir dağılımın belirleyicileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Gelir, gelir dağılımı, gelir dağılımı teorileri ve ölçütleri, çalışmanın kavramsal altyapısını oluşturmaktadır. Ayrıca çalışmada Türkiye'de gelir dağılımının seyri ve mevcut durumu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Gelir dağılımının belirleyicilerinin tespiti hususunda, bireysel gelir dağılımı teorilerinden hareketle, dağılımı belirleyen bireysel faktörler üzerinde durulmuştur. TRA1 alt bölgesinde gelir dağılımının belirleyicilerinin incelemesinde, TÜİK tarafından yapılmış, 2016 yılı Hanehalkı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'nın yatay kesit mikro veri seti kullanılmıştır. Kuramsal altyapı ve iktisadi öngörüyle ortaya konan değişkenler, genelleştirilmiş sıralı logit model ile tahmin edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre; TRA1 alt bölgesinde kişilerin yıllık geliri ile meslek, eğitim düzeyi, yaş, cinsiyet ve medeni durum değişkenleri arasında istatistiki olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the income distribution which is assessed as a social and economic phenomenon and has been discussed as topic more frequently in researches together with increasing economic welfare seeking was examined, and the income distribution determinants of TRA1 sub-region (Erzurum-Erzincan-Bayburt) was tried to be identified. The income, income distribution and income distribution theories and their criteria constitute the conceptual infrastructure of the study. Additionally, the course of income distribution in Turkey and its current state were addressed in detail. It was focused on the individual factors determining the distribution with reference to the theory of individual income distribution in defining the determinants of income distribution. The cross-section micro data set of the Household Income and Living Conditions Survey made by TURKSTAT in 2016 was used in the analysis of the income distribution determinants of the TRA1 sub-region. The variables which were put forth with the theoretical basis and economic prediction were estimated by the generalized ordered logit model. According to the results of the study; it was found statistically significant relationships between the annual income of the people living in TRA1 sub-region and the variables of occupation, education level, age, gender and marital status.