Yahyalı ilçesi'nin (Kayseri) nüfus coğrafyası
The population geography of the county of Yahyalı (Kayseri̇)
- Tez No: 511424
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÖNDÜ ÜÇEÇAM KARAGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Demografi, Geography, Demography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yahyalı ilçesinin nüfus coğrafyası, adlı bu yüksek lisans tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde, araştırma sahasının genel özelliklerine, çalışmanın amacına ve çalışma esnasında uygulanan yöntemlere değinilmiştir. Birinci bölümde ise, doğal çevre özelliklerine değinilmiştir. Bu bölümde jeolojik, morfolojik, iklim, hidrografya, toprak ve doğal bitki örtüsü özellikleri ele alınmıştır. İkinci bölümünde, Yahyalı'nın tarihi gelişimine değinilmiştir. Türk hâkimiyet öncesi ve Türk hâkimiyet sonrası gelişimi ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Yahyalı ilçesinin nüfus özellikleri ele alınmıştır. Cumhuriyet öncesi nüfus gelişimi, Yahyalı'nın cumhuriyet sonrası kırsal nüfus gelişimi incelenmiştir. Nüfusun göç yapısı ve köy nüfuslarının dağılışı ele alınmıştır. Şehir nüfusunun ise tarihsel gelişimi, gelecekteki tahmini durumu, yaş-cinsiyet durumu, ekonomik durumu ve eğitim durumu ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Birinci, ikinci ve üçüncü bölümlerin anlaşılabilirliğini kolaylaştırmak amacıyla çeşitli haritalar, tablolar, grafikler, fotoğraflar ve piramitler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study of Master's degree thesis ' The Population Geography of the County of Yahyalı' consists of five parts. In the introduction part of this thesis, general characteristics of the surveyed area, the purpose of the study and the methods used in the study are mentioned. In the first part, environmental characteristics of the surveyed area are mentioned. In this part geological, morphological, climatic, hydrographic,soil and vegetation characteristics are handled. In the second part historical development of Yahyalı is mentioned. The period before Turkish rule and after Turkish rule is mentioned. In the third part, demographic characteristics of Yahyalı is mentioned. Populational growth before The Republic and rural populational growth of Yahyalı is studied. Migratory structure of the population, distribution of rural population is mentioned. About city population, its historical growth and approximate status in the future, its age and gender, economical, educational status are mentioned. In the fourth part, the obtained results are evaluated. To make the subjects in the first, second and the third part easier to be understood, some maps, pictures, charts, graphics and pyramids have been drawn.