Yaratıcı problem çözme tekniği (TRIZ) ile karton ambalajlardaki yırtılma probleminin iyileştirilmesi
Improvement of tearing problem in cardboard packaging with theory of inventive of problem solving (TIPS)
  1. Tez No: 511484
  2. Yazar: ABDURRAHMAN TÜKENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, karton koliler yardımı ile ürün sevkiyatı yapan bir firmanın karşılaştığı bir problemin çözümü ele alınmıştır. Beyaz eşya sektöründe Dünya çapında üretim yapan bir firma üretim yaptığı ürünleri karton koliler vasıtasıyla sevkiyatını yapmaktadır. Ancak karton kolilerin özelikle elçek bölgelerinde taşıma sırasında hasarlar meydana gelmektedir. Meydana gelen bu hasarlar özelikle müşteriler üzerinde olumsuz algılar oluşturup ürünün markasını kötü yönde etkilemektedir. Ayrıca taşıma sırasında içerisindeki ürünlerin görsel olarak hasar görmesi veya arızalanması gibi maddi kayıplara sebep olmaktadır. Karşılaşılan bu problem,“Yaratıcı Problem Çözme Tekniği (TRIZ)”problemine dönüştürülmüştür. TRIZ yönteminin problem için önerdiği çözümler arasından, üretim maliyetini arttırmadan yeni bir tasarım yapma gerekliliği çözüm olarak seçilmiştir. Mevcut durumda kullanılan karton koliler referans olarak ve elçek bölgesine montajı yapılacak olan plastik elçek Solid works programı yardımı ile 3 boyutlu olarak modellenmiştir. Elçek bölgesi için yeni tasarlanan plastik kısım karton koliye montajı yapılmıştır. Elde edilen 3 boyutlu katı modeller sonlu elemanlar yazılımı olan ANSYS Workbench (version 18.0) programına gönderilerek analizleri yapılmıştır. Tüm modellerde aynı sınır şartları uygulanmıştır. Yeni tasarımı yapılıp karton koliye montajı yapılan elçekli modeli mevcut durumda kullanılan karton koli ile kıyaslandığında meydana gelen maksimum eşdeğer gerilmelerin yaklaşık olarak %75 azaltıldığı gözlemlenmiştir. Bu sayede, taşıma sırasında yırtılmalardan dolayı özellikle elçek yerlerinde meydana gelen hasarların ortadan kaldırılacağı ve müşteriler üzerinde olumsuz algılar ve müşteri memnuniyetsizliğinin önüne geçileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been dealt with the solution of a problem faced by a white goods sector company. A company that produces worldwide in the white goods sector carries its products via cardboard boxes. However, in hand-pull areas of cardboard boxes are particularly susceptible to damage during transport. These damages coming into the market especially create negative perceptions on the customers and affect the product brand in bad direction. It also causes financial loss such as visual damage or breakdown of the products during its transportation. This problem has been transformed into the problem of“Creative Problem Solving Technique (TRIZ)”. The necessity of making a new design without increasing the cost of production was chosen as a solution among from the solutions proposed by the TRIZ method for the problem. The plastic hand-pull to be mounted on hand-pull are modeled as a 3D with the help of the Solidworks program with reference to the carton boxes used in the present case. The newly designed plastic part for the hand-pull area is mounted in cardboard box. The 3D solid models obtained were analyzed by ANSYS Workbench (version 18.0) which is the finite element method software. The same boundary conditions were applied in all models. It has been observed that the maximum equivalent stresses reduced by approximately 75% when compared to the carton box used in the current situation, with the new design cardboard assembly hand-pull model. In this regard, it was concluded that damages caused by tearing during transportation, especially in hand-pull areas will be removed and customer's negative perceptions and dissatisfaction will be prevented.