Malign özofagus striktürlerinin palyatif tedavisinde kendiliğinden genişliyebilen metalik stent kullanımı
Use of self-expanding metal stents for palliation of malignant esophageal obstruction
  1. Tez No: 511506
  2. Yazar: SERRA ÖZBAL SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Özofagus ve kardiadan köken alan karsinomların oluşturduğu disfaji, yaşam kalitesini düşüren, neden olduğu malnütrisyon ile yaşam süresini daha da kısaltan bir semptomdur. Özofagial karsinomlu olgularda, semptomların geç ortaya çıkması, küratif tedaviyi çoğu zaman olanaksız kılar. Bu olguların tedavisinde en iyi yaklaşım, özofagusun palyatif rekanalizasyonudur. Palyatif tedavide istenen, disfajinin hızlı ve kalıcı olarak, hastaya fazla rahatsızlık vermeden, mümkün olan en az invaziv yöntemle ortadan kaldırılmasıdır. Bölümümüzde Şubat 1993-Şubat 1996 tarihleri arasında, inoperable malign özofagial karsinomlu 32 hastaya, disfaji palyasyonu amacıyla, kendiliğinden genişliyebilen metalik stent yerleştirilmiştir. Hastaların 4'ü kadın, 28'i erkek olup, yaşları 38-75 (ortalama 62,6) arasında değişmektedir. Çalışmamızın amacı, radikal tedavi şansı olmayan özofagus karsinomlu hastalarda, mevcut palyatif tedavi yöntemlerine alternatif olarak, kendiliğinden genişliyebilen metalik stent kullanımının yararlarını tartışmak, kullanılan materyale ve uygulama tekniğine bağlı olarak ortaya çıkan güçlükleri, işlem sonrası erken ve geç komplikasyonları değerlendirmektir. Çalışmamızda işleme bağlı mortalite görülmedi. İki hastamızda işlem sırasında komplikasyon gelişti (teknik başarı %94). Hastalarda etkin disfaji palyasyonu sağlanmış olup, işlem öncesi disfaji derecesi ortalama 2,6 iken, işlem sonrası ortalama 0,6'ya düşmüştür. Üç olguda, tümör stent lümenine doğru büyüyerek disfaji nüksüne neden olmuştur (%9,3). Dört olguda, tümör büyüyerek stent proksimal ve distal kısımlarına ilerledi ve disfaji nüksüne neden oldu (%12,5). Silikonlu Wallstent yerleştirilen iki olguda migrasyon (%6,2) oldu. Çalışmadaki ex. olan tüm hastalarda ortalama yaşam süresi 12,3 haftadır. Dokuz hasta hayatta olup, işlem sonrası yaşam süreleri ortalaması 11,6 haftadır. Uygulamadaki sonuçlar literatürle uyumlu bulunmuştur. Kendiliğinden genişliyebilen metalik stent uygulanımının, hekim açısından kolay uygulanabilen, hasta açısından kolay tolere edilebilen, etkin disfaji palyasyonu sağlayan bir yöntem olduğunun düşünüyoruz. Tümörün stent lümenine doğru büyümesi sorunu, silikonla kaplı stentlerin kullanımıyla önlense de, özellikle özofagogastrik bileşim yerinde uygulanımında, daha sık ortaya çıkan migrasyon sorununun, yeni stent yerleştirilmesi ve lazer ile fotokoagülasyon yöntemi kullanılarak bu sorun çözümlenmektedir. Kendiliğinden genişliyebilen metalik stentlerin, tek aşamada uygulanabilmeleri, hastanede uzun süreli takip gerektirmemeleri, komplikasyon oranlarının düşük olması nedeniyle, maliyetlerinin konvansiyonel stentlerden daha düşük olduğu saptanmıştır. Ayrıca kolay ve güvenilir uygulama özellikleri ile düşük komplikasyon oranları gibi belirleyici faktörler, maliyeti ikincil konuma itmektedir. Sonuç olarak, özofagusta malign striktürü bulunan hastalarda, özofagusa kendiliğinden genişliyebilen metalik stent yerleştirilmesi, disfaji palyasyonunda etkin, kolay uygulabilen, hasta tarafından iyi tolere edilebilen, düşük komplikasyon oranlı, hastanede uzun süreli kalışı gerektirmeyen bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to analyze the clinical efficacy of self-expandıng metal stents for palliation of malignant esophageal obstruction. Material and Methods: Thirty-two patients (male/female=28/4, mean age=62.6 years, range 38-75 years) with malignant esophageal obstruction were palliated with a metallic self-expandable stent (Wallstent) between February 1993 and February 1996. Results: There was no procedure related mortality in our study. Complications occurred in our two patients during the procedure (technical success was 94%). Effective dysphagia palliation was achieved in the patients and the mean degree of dysphagia was 2.6 and the mean postoperative average decreased to 0.6. In three cases, the tumor grew towards the stent lumen and caused a recurrence of dysphagia (9.3%). In four cases, tumor progressed to proximal and distal parts of the stent and caused dysphagia recurrence (12.5%). In two cases with silicone Wallstent placement, migration was 6.2%. The average life span of all patients who died in the study was 12.3 weeks. Nine patients survived, and the mean postoperative life time was 11.6 weeks. The results were found to be consistent with the literature. Conclusion: The self-expanding metal stents placement in patients with malignant esophageal obstruction is an effective, easy to apply, well tolerated by the patient, with low complication rate and no long-term hospital stay.