Sisplatin ile karaciğer toksisitesi geliştirilen ratlarda zingeron'un bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of zingerone on some biochemical parameters on cisplatin-induced liver toxicity in rats
- Tez No: 511530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada, ratlarda sisplatin kaynaklı hepatotoksisite üzerine zingeronun etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada 35 adet Sprague Dawley erkek rat kullanıldı. Hayvanlar, her grupta 7 rat olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. 1.Grup (Kontrol): Sadece oral serum fizyolojik (7 gün) verildi. 2. Grup (SP): hepatotoksisite indüksiyonu için tek doz 7 mg/kg sisplatin intraperitoneal uygulandı. 3.Grup (ZO): Zingeron 7 gün boyunca 50 mg/kg/gün dozunda oral verildi. 4. Grup (SP+ZO 25): Tek doz sisplatin uygulamasından 30 dk sonra 25 mg/kg/gün dozunda zingeron verilmeye başlandı ve 7 gün devam etti. 5.Grup (SP+ZO 50): Tek doz sisplatin uygulamasından 30 dk sonra 50 mg/kg/gün dozunda zingeron verilmeye başlandı ve 7 gün devam etti. Bulgular: Karaciğer fonksiyon testlerinden ALP, AST ve ALP aktivitelerinin sisplatin uygulaması ile arttığı, bununla birlikte antioksidan enzimlerden süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx), katalaz (CAT) aktiviteleri ile non-enzimatik antioksidan olan redükte glutatyon (GSH) seviyelerinin sisplatin grubunda düştüğü, MDA düzeyinin ise arttığı tespit edilmiş, zingeron' un ise antioksidan sistemi desteklediği ve MDA düzeylerini azalttığı gözlenmiştir. Aynı zamanda sisplatin uygulamasının arginaz aktivitesini düşürürken NO, 8-OH, Kaspaz-3, TNF-α, NF-ĸB ve BCL-3 seviyelerini artırdığı, zingeron uygulamalarının ise bu parametrelerde iyileşme sağladığı saptandı. Sonuç: Sisplatin kaynaklı karaciğer toksisitesi üzerine zingeronun antioksidan, anti-inflamatorik, anti-apoptotik özelliklerinden dolayı etkili olduğu ve sisplatin kaynaklı karaciğer toksisitesine karşı zingeron kullanımının yararlı olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was aimed to investigate the protective effects of Zingerone on cisplatin-induced hepatotoxicity in rats. Materials and Method: Thirty-five (35) Sprague Dawley male rats were used in the study; the animals were divided into 5 groups of 7 rats in each group. Group 1 (Control) was kept as a positive control and received only serum physiologic. Group 2 (CP): received a single dose of 7 mg/kg of cisplatin for hepatotoxicity induction. Group 3 (ZO): received daily oral doses of zingerone at 50 mg/kg/day for 7 days. Group 4 (CP+ZO 25): Oral administration of zingerone at 25 mg/kg/day was started 30 minutes after a single dose cisplatin application and continued for 7 days. Group 5 (CP+ZO 50): Oral administration of zingerone at 50 mg/kg/day was started 30 minutes after a single dose cisplatin application and continued for 7 days. Results: Upon cisplatin application, it was shown that the activities of liver function test parametres such as ALP, AST and ALP increased. Also, enzymatic antioxidants; Superoxide dismutase (SOD), Glutathione peroxidase (GPx), Catalase (CAT) and Glutathione (GSH) level were shown to had decreased upon cisplatin administration. However, after zingerone was supported by antioxidant system and decreased MDA levels. At the same time, it was determined that cisplatin administration increased NO, 8-OH, Caspase-3, TNF-α, NF-κB and BCL-3 levels while arginase activity reduced, zingerone administrations could have been the main cause of the improved effects on the parameters. Conclusion: Due to the antioxidant, anti-inflammatory, anti-apoptotic properties of zingerone it was effective on cisplatin-induced liver toxicity, and it is assumed that zingerone is beneficial on cisplatin-induced liver toxicity.