Ozon tedavisinin gingivektomi sonrası yara iyileşmesi üzerine histopatolojik etkinliğinin değerlendirilmesi
The evalution of histopathological activity on wound healing after gingivectomy of ozone treatment
- Tez No: 511529
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN DİLSİZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Medikal Ozon tedavisinin, periodontal patojenleri elimine ederek antimikrobiyal etki göstermesinin yanısıra, anti-enflamatuar ve yara iyileĢmesini hızlandırıcı etkilerinin var olduğu bilinmektedir. Bu çalıĢmanın amacı kronik enflamatuar diĢeti büyümesi görülen bireylerde gingivektomi/plasti sonrası uygulanan gaz ozon tedavisinin yara iyileĢmesi üzerine etkilerini histopatolojik açıdan değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya sistemik olarak sağlıklı ve kronik enflamatuar dişeti büyümesi görülen 24 birey, gingivektomi/plasti işlemine ilaveten gaz ozon tedavisi uygulanan bölgeler test grubuna, tek başına gingivektomi/plasti işlemi uygulanan bölgeler ise kontrol grubuna rastgele dağıtılmıştır. Başlangıç periodontal tedaviye (BPT) başlamadan önce ve gingivektomi/plasti işlemi ile gaz ozon uygulaması sonrası bireylerden Plak İndeksi (PĠ), Gingival İndeks (Gİ), Sondalamada Kanama (SK), Sondalamada Cep Derinliği(SCD) ve Klinik Ataşman Seviyesi (KAS)'i içeren klinik periodontal ölçümler elde edilmiştir. Periodontal tedavi öncesi ve sonrası eksfoliyatif sitoloji yöntemiyle elde edilen dişeti doku örneklerinde süperfisyal hücre indeksleri (SHİ) ve keratinizasyon indeksleri (Kİ) histopatolojik inceleme ile saptanmış ve istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obejctive: Medical ozone therapy is known to have anti-inflammatory effects and accelerating effects of wound healing as well as antimicrobial efficacy by eliminating periodontal pathogens. The aim of this study is to evaluate histopathologically the effects of gas ozone therapy applied after gingivectomy/plasty on wound healing in individuals with chronic inflammatory gingival growth. Material and Method: This study contains 24 patients who are systemically healthy and who have chronic inflammatory gingival enlargement, and the areas where gas ozone treatment as well as the gingivactomy/plasty treatment were applied were randomly assigned to the test group and the areas which received only the gingivectomy/plasty procedure were randomly assigned to the control group. The clinical periodontal measurements including Plaque Index (PI), Gingival Index (GI), Bleeding on Probing (BOP), Probing Pocket Depth (PPD) and Clinical Attachment Level (CAL) were obtained from individuals before starting initial periodontal therapy (IPT) and after gas ozone application and gingivectomy/plasty treatment. Superficial cell indices (SCI) and keratinization indices (KI) were determined through histopathological examination and evaluated statistically in gingival tissue samples obtained by exfoliative cytology method before and after periodontal treatment.