Süt endüstrisi atıksuyu ile beslenen membran biyoreaktörde çamur karakteri ve arıtma veriminin izlenmesi
Monitoring of sludge character and treatment efficiency in membrane bioreactor fed with the wastewater of dairy industry
- Tez No: 511563
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEDA ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Doğaya kontrolsüz bir şekilde bırakılan atıksular çevreyi ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Endüstriyel faaliyetlerden kaynaklı birçok çeşit atıksu ortaya çıkmaktadır. Bu tez kapsamında süt endüstrisi atıksuyunun membran biyoreaktörde arıtılması üzerine çalışılmıştır. Hollow fiber membran kullanılarak kurulan MBR sisteminde günlük olarak çözünmüş oksijen, membran basıncı, arıtılmış su miktarı, sıcaklık, pH takip edilmiştir. Çamur karakterindeki değişikliklerin izlenebilmesi için MLSS, MLVSS, SVI, CST, Hidrofobisite, EPS, SMP analizleri yapılmıştır. Belirli aralıklarla yapılan KOİ, NH3, PO4-P analizleri ile arıtma verimi izlenmiştir. Sırasıyla %99, % 82,78 ve %76,5 giderim verimleri elde edilmiştir. Sonuç olarak, membran biyoreaktörde kirlilik yükü yüksek olan süt endüstrisi atıksuyunun arıtma veriminin yüksek olduğu tespit edilmiştir. MBR kaliteli çıkış suyu, yüksek MLSS ve düşük HRT şartlarında işletme, daha az alan gereksinimi, son çökeltim havuzu ihtiyacının ortadan kaldırılması gibi özellikleriyle klasik aktif çamur sistemlerine kıyasla avantajlı bir proses olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The wastewater which is left uncontrollably to nature, affects the environment and human health negatively. Many types of wastewater arise from industrial activities. In this thesis, the treatment of the wastewater originated from dairy industry using a membrane bioreactor was studied. The dissolved oxygen, membrane pressure, amount of treated water, temperature and pH were monitored daily in the MBR system set-up by using hollow fiber membrane. MLSS, MLVSS, SVI, CST, hydrophobicity, EPS, SMP analyses were performed for monitoring the changes in the sludge character. Treatment efficiencies were monitored with COD, NH3, PO4-P analyses carried out at certain intervals. Removal efficiencies of 99%, 82,78% and 76.5% were obtained, respectively. Consequently, it was found out that the treatment efficiency of the wastewater of dairy industry with high pollution load in the membrane bioreactor is high. Therefore, MBR is an advantageous process compared to conventional activated sludge process with features such as high quality effluent, operation in high MLSS and low HRT conditions, less space requirement, removing the need for a final settling tank.