Dört mezhebe göre karşılaştırmalı fıkıh incelemesi bakımından abdestin mekrûhları
مكروهات الطهارة دراسة فقهية مقارنة بين المذاهب اأربعة
  1. Tez No: 511717
  2. Yazar: DIYAREE ABDULRAZZAQ KAKA HAMA KAKA HAMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHİTTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hamd alemlerin rabbi olan allah'adır, ve Peygamberlerin Efendisine, ailesine ve yoldaşlarına, barış ve nimetler olsun . Bu mesaj (abdest mekruhatlari, dört mezheb arasındaki karşılaştırmalı bir içtihat çalışmasıdır), bir giriş ve giriş bölümünden önce gelen iki bölüm içermektedir ve araştırmanın ana sonuçlarını özetleyen bir özetle mühürlenmiştir . Önsöz, iğrenme kavramı ve egemen kavramına ve onunla ilgili ifadelere ve terimlere ışık tutar . Birinci bölümde olduğu gibi, suyun kullanımı, kafirlerin ve kıyafetlerinin, misivaakın ve boğazın işleyişine dair kararın ve verimli bir ağacın altında ve durgun suda ihtiyaçların karşılanması kararını gösterir . İkinci bölümde ise, uzuv ve sulak içme suyu içme kararı, oruç tutan kişi için durulama, teneffüs etme ve durgun su ile yıkama kararı verilmiştir . Sonuç: Araştırmadaki en önemli bulgulardan bahsetmiştim
Özet (Çeviri)
Praise be to Allah, the Lord of Creations, and Peace and blessings be upon our prophet Muhammad, the faithful and the honest. This thesis (the abominations of purity, doctrinal study between the four doctrines) It contains two chapters, preceded by an introduction and a preliminary chapter, and sealed with a conclusion summarizing the main results of the research. The preamble; sheds light on the concept of the abomination and its ruling, and all the words that have related to it. For the first chapter, it indicates the ruling on the use of water and the vessels of infidels and their clothes, the siwaak, the abuse of the beard shaving, the shiting on the roads and under fruitful trees, however, in stopped water. For the second chapter; the rule of profusion water in ablutions and washing, the ruling of rinsing and inhalation for fasting people and washing in stopped water The conclusion: I mentioned the most important outputs in the research.