Kobilerde finansal okuryazarlık: Finansal yönetime etkisi, sorunlar ve öneriler
Financial literate in smes: Financial management effect,problems and recommendations
  1. Tez No: 511716
  2. Yazar: ÖMER ÇÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA PAMUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Finans piyasalarında yaşanan serbestleşmeyle beraber yeni finansal enstrümanlar doğmuş, uygulamalarda çeşitlilikler yaşanmış ve böylece daha karmaşık ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu durum Dünyada ve Ülkemizde büyük bir değerliliği olan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin(KOBİ) şimdiki ve gelecekteki olağan planlarına yönelik algıları, tutumları ve davranışlarında önemli bir rol oynamaktadır. Finansal okuryazarlık, gerçek ve tüzel kişilerin tüm yönleriyle bütçeleme, tasarruf, harcama, finansal ürün ve hizmetlerin kullanım süreçleri, bankacılık yoluyla kısa ve uzun vadeli borçlanma enstrümanları, gelecek için yatırım yapma ve planlama hakkında bilinçli, kendinden emin kararlar alma ile ilgilidir. Reel sektörün önemli bir bölümünü oluşturan KOBİ'lerin finansal okuryazarlıklarının araştırılması finansal sorunlarının çözümüne yönelik büyük önem arz etmektedir. Çalışmanın teori kısmında literatür taraması yapılarak betimsel araştırma türü uygulanmıştır. Teori kısımda Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin tanımı, özellikleri, avantajları, dezavantajları, ekonomideki yerleri, aldıkları destekler; finansal yönetim kısmında yaptıkları stratejik hatalar ve çözüm önerileri hakkında genel bilgilere verilmiştir. Uygulama kısmında ise survey araştırması tekniğinden yararlanılmıştır. Survey aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket soruları KOBİ'lerin finansal okuryazarlık düzeylerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşturulmuştur. Anketin birinci bölümünde demografik değişkenlere ait bilgiler yer almaktadır. Anketin İkinci bölümünde ise kredi bilgisi, faiz bilgisi, faiz bono-tahvil ilişkisi, enflasyon bilgisi, yatırım bilgisi, hisse senedi bilgisi, değerli kağıt bilgisi, muhasebe ve bütçe bilgisini ölçmeye yönelik sorulardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the liberalization of the financial markets, new financial instruments have been born, and applications have been diversified, thus enabling more complex products to emerge. This situation plays an important role in perceptions, attitudes and behaviors of the present and future ordinary plans of Small and Medium Enterprises (SMEs), which have great value in the world and our country. Financial literacy deals with budgeting, savings, spending, use of financial products and services, short and long term borrowing instruments through banking, making informed and confident decisions about investing and planning for the future in all aspects of real and legal persons. Investigating the financial literacy of SMEs, which form an important part of the real sector, is of great importance for the solution of financial problems. In the theoretical part of the study, literature was searched and descriptive research type was applied. The theory partly describes the definition, characteristics, advantages and disadvantages of small and medium sized enterprises, places in the economy, supports them; general information about the strategic mistakes and the solution proposal made in the financial management section. In the application part, survey research technique was utilized. Questionnaire was used as survey tool. The questionnaire was designed to assess the financial literacy levels of SMEs. The first part of the questionnaire contains information on demographic variables. Surveys in the second part, questions were taken to measure credit information, interest information, interest bond-bond relation, inflation information, investment information, stock information, valuable paper information, accounting and budget information.