Türk çini sanatı teknikleri ve mozayik tekniğinde üretilen çinilerin günümüz dekorasyonunda kullanımı üzerine öneriler
Suggestions for the use of encaustic tiles produced according to Turkish encaustic tiles art end mosaic techniques in the contemporary decoration
- Tez No: 51176
- Danışmanlar: DOÇ. İSMAİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Kullanılan eşyaları süsleyerek onlara hoş bir görünüm kazandırmak insanların ilk arzularından biri olmuştur.Süsleme ve bezeme çini sanatını görsel anlamda ifade etmekle beraber, ayrıca özünde sanatsal bağlamda bir iç zenginliğinde bulunmaktadır. Çini üretiminde kullanılmakta olan birçok teknik vardır.Şunlardan yalnızca biri olan mozayik çini tekniği bu araştırmanın özünü oluşturmaktadır. Mozayik çini tekniği ile günümüz sanat ve dekor anlayışına yaklaşılmaya çalışılmış, bu konuda gerek uygulamalı çalışmalarla, gerekse çağdaş mimari bir mekan üzerinde örneklendirmelere gidilmiştir. Böylelikle günümüz sanat ve uygulama alanına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Üç bölüm halinde sunulan bu çalışmanın, I.Bölümde; cini üretiminde kullanılan teknikler teknolojik özelliklerine göre sınıflandırılarak incelendi. II. Bölümde; mozayik tekniğinin gelişimi içinde kullanım alanları tesbit edildi, dekoratif anlamdaki yeri tartışıldıktan sonra dekorasyonla ilgili genel bilgiler verildi. III. Bölümde ise; mozayik tekniğinden yola çıkılarak oluşturduğum uygulamalardan örnekler verildi. Bu düşünceler ışığında çağdaş mimari bir mekanda kullanılmak üzere tasarımlar sunuldu. Sonuç olarak ; çini sanatı iyi bir gözlem ve köklü bir araştırmayla günümüz insanın beğenisine hitab eden bir yapıya kavuşturulması mümkündür. v
Özet (Çeviri)
SUMMARY By decorating the objects in use giving them a nice apppearance has been one of the first wishes of the human beings. The other name for decoration is adoring or embellishment. It both expresses encaustic tile art within visual means provides a richness within the frame work of art. There are several techniques used in the production of encaustic tile.lVlosaic encaustic tile, which is one of them, constitutes the abstract of this research. 1 tried to approach to today's art and decoration understanding through mosaic encaustic tile technique and made examples both on a contemporary architectural place and applicable studies. Thus providing suplement to the our today's art application is aimed accordingly. This study presented in three chapters. in the first chapter the production of encaustic tile have been examined by classifying them according to technological features. In the second chapter the utilization areas of mosaic technique within its historical development. After disputing its place in the decorative meaning, 1 gave general information related with decoration. On the other hand, in the third chapter I presented examples of application constituted by means of mosaic technique.Under the light of these thoughts I provided drafts to be used in a contemporary architectural site. VI