Türkiye'de bankacılık kesiminin vergi yükü
Tax burden of banking sector in Turkey
- Tez No: 51177
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TOSUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Türkiye7 de bankacılık sektörü, mali sistemin önemli bir bölümünü oluşturmakta, gerek para ve gerekse sermaye piyasalarındaki faaliyetlerin tamamına yakım bankalar aracılığıyla yürütülmektedir. Sektörde birçok özel sermayeli banka bulunmasına karşın, kamu bankaları, Cumhuriyet' in kuruluşundan sonra devletin liderliğinde başlatılan ulusal bankacılık anlayışının bir sonucu olarak sektörde büyük bir paya sahip bulunmaktadır. Bankalar, anonim şirket statüsünde olmalarından dolayı yıllık kurum kazançları üzerinden Kurumlar Vergisi ve bazı işlemleri gereği Gelir Vergisi ödemektedirler. Lehlerine aldıkları paralar faiz, ücret ve komisyonlar nedeniyle Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi mükellefi olan bankalar ayrıca, her anonim şirket gibi sermaye arttınmlarında Damga Vergisi'ne tabidirler. Kurumlar Vergisi oranının 1993'den önce % 46 ve 1993'den itibaren % 25 (artı % 10 Gelir Vergisi) olarak uygulanmasına karşın bankaların ortalama vergi yükleri 1990'da% 10.9, 1991'de% 9.9, 1992'de % 16.7, 1993'de% 16.6 ve 1994'de%26.2 olmuştur. Son yıllarda, bankaların vergi yükünün, elde ettikleri karlar göz önüne alındığında oldukça düşük olduğu görülmektedir. Bunun en büyük nedeni, bankaların bazı işlemlerine tanınan istisnalar ile geMerinin büyük bir kısmının faizi vergiden muaf Devlet Tahvili, Hazine Bonosu ve Gelir Ortaklığı Senetlerfnin gelirlerinden oluşmasıdır. Devletin ucuz olması sebebiyle iç borçlanmaya ağırlık vermesi ve bankaların da yüksek faizli ve vergiden muaf olmaları nedeniyle devlet iç borçlanma senetlerinin en büyük alıcısı durumunda bulunmaları karlarının yüksek oranlarda gerçekleşmesine, ancak vergi yüklerinin düşük olmasına neden olmaktadır. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The banking sector forms the most important part of the financial system in Turkey, and almost all of the money market and capital market transactions are intervened by the banks. Although there are many private banks in. the banking sector, the state-owned banks have still a dominating position as a consequence of the national banking concept which was leaded by the State after the foundation of the Republican System in Turkey. The banks are established in the form of incorporated companies in accordance with the Banks Act and thus they are liable to pay Corporation Income Tax (25 %) on the profit determined on the basis of the accounting principles applied by that business drawing up their financial statements as adjusted under specific rules to be found in tax law. The banks also pay Income Tax on some of their revenues and they are subject to pay Stamp Duty on each capital increase like the other incorporated companies. However, although the Corporation Income Tax rate is 25 % (plus 10 % Witholding Tax), the average tax burden of banks is 10.9 % in 1990, 9.9 % in 1991, 16.7 % in 1992, 16.6 % in 1993 and 26.2 % in 1994. The tax burden of banks has shown an increase in 1994 due to the Net Assets Tax levied on half of the Net Assets of Banks (1.5 %) and Economic Equilibrium Tax levied on their profit before tax (10 %) which were imposed after the Economic Crisis in the beginning of 1994. In recent years, the banks gained significant profits from the Treasury Bills and Government Bonds which were issued by the Government with high interest yields and exempted from both Corporation Income Tax and Income Tax. The exemption of such incomes received from equity participations and property sales has also been other factors which affected the Bank's profits as well as their tax burden.