Solar radiation estimation for modeling of PV arrays and calculation of solar energy potential based on ArcGIS
PV dizinin modellenmesi için güneş ışınımı tahmini ve ArcGIS tabanlı güneş enerjisi potansiyeli hesabı
- Tez No: 511766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMMÜHAN BAŞARAN FİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Güneş enerjisi, en verimli alternatif enerji kaynaklarından biri olarak bilinir. Yeryüzüne ulaşan güneş ışınımı, güneş enerjisinin bir şeklidir. Güneş enerjisi uygulamaları, seçilen bölgenin güneş ışınımı potansiyeli hakkında tam bir bilgi ve ayrıntılı analiz gerektirir. Bu tezde, altı farklı güneş ışınımı hesaplama modeli kullanılarak Eskişehir için eğimli bir yüzey üzerinde saatlik küresel güneş ışınımı tahmin edilmiştir. Bu modellerin sonuçları, istatistiksel hata yöntemleri kullanılarak saatlik ölçüm verileri ile karşılaştırılmıştır. Tahmin sonuçları, modellerin performansını daha belirgin bir biçimde göstermek için aylık küresel güneş ışınımına dönüştürülmüştür. Uygun güneş ışınımı modeli seçildikten sonra, modeller karşılaştırıldığında, Eskişehir'in enerji potansiyelini hesaplamak için daha doğru sonuçlar veren model kullanılmıştır. MATLAB/Simulink programında ideal bir fotovoltaik panel simülasyonu uygulanmıştır, bunun yanı sıra, saatlik ölçülen rüzgar hızı, hava basıncı, küresel güneş ışınımı ve sıcaklık değerlerine dayalı olası PV panel enerji üretim miktarını hesaplamak için uygun bir algoritma seçilmiştir. PV potansiyelinin belirlenmesinden sonra, ideal PV simülasyonu ve tahmini PV potansiyeli sonuçları meteorolojik koşullar dikkate alınarak PV verimliliğini anlamak için karşılaştırılmıştır. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nin bina çatı yüzeyinin PV potansiyeli hesaplanmış ve PV kurulumu için uygun çatı alanı ArcGIS yazılımı kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Solar energy is known as one of the most efficient alternative energy resources. Solar radiation reaching to the earth is a form of the solar energy. Solar energy applications require a complete knowledge and detailed analysis on the solar radiation potential of the selected place. In this thesis, hourly global solar radiation on a sloped surface is estimated for Eskişehir by implementing six different solar radiation calculation models. The outputs of this models are compared with hourly ground measured data by using statistical error methods. The estimation results are converted to monthly global solar radiation to show the performance of the models more specifically. After selecting the available solar radiation model, when comparing the models, the model which gives more accurate results is used to calculate the PV potential of Eskişehir. An ideal photovoltaic panel (PV) simulation is implemented in MATLAB Simulink program besides that one suitable algorithm is selected to calculate the possible amount of PV panel energy generation based on the hourly measured wind speed, air pressure, global solar radiation and temperature values. After determination of PV potential, ideal PV simulation and estimated PV potential results are compared to understand the PV efficiency considering meteorological conditions. In addition, building roof surface PV potential of Engineering Faculty of Anadolu University is calculated and the available roof area for PV installation is determined by using ArcGIS software.