Sezgisel optimizasyon teknikleri kullanarak elektrik makinalarının tasarımı ve analizi
Design and analysis of electrical machines using jeuristic optimization techniques
  1. Tez No: 511810
  2. Yazar: BURAK YENİPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, elektrik makinalarının tasarım optimizasyonuna alternatif bir yaklaşım sunmaktadır. Enerji verimliliğine verilen önemin gün geçtikçe artması optimizasyon çalışmalarının da önemini arttırmaktadır. Ayrıca, sezgisel optimizasyon tekniklerinin çeşitliliği ve gün geçtikçe güncellenmesi gerektiği değerlendirildiğinde bu çalışmada kullanılan yöntemin önemi anlaşılmaktadır. Bu çalışmada uygulanan tasarım optimizasyonunda ise farklı yapay zeka optimizasyon algoritmaları ile farklı tiplerdeki elektrik makinalarının tasarım optimizasyonları yapılmaya çalışılmıştır. Her optimizasyon çalışması öncesinde analitik metodlar ile bir makine modeli elde edilmiş ve sonlu eleman analizleri ile elde edilen modelin doğrulama çalışması yapılmıştır. Elde edilen tasarım modeli üzerinde daha sonra optimizasyon çalışması yapılmıştır. Optimizasyon sonrasında elde edilen yeni tasarım sonlu eleman analizine tabi tutularak sonuçlar karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an alternative approach to the design optimization of electric machines. Increasing the importance given to energy efficiency increases the importance of optimization studies. In addition, if the intuitive optimization techniques are considered to be diversified and updated day by day, the significance of the method used in this study is understood.In the design optimization applied in this study, different artificial intelligence optimization algorithms were used to make design optimizations of the electric machines in different types. Before each optimization study, a machine model was obtained with analytical methods and a validation study of the model obtained by the finite element analysis was performed. Optimization work was done on the obtained design model. The new design obtained after the optimization is subject to final element analysis and the results are presented comparatively.