Mircevat Ahıskalı ve Eyvaz Zeynelov'un hikâyelerinde göç ve sürgün
Immigration and exile in the stories of Mircevat Ahiska and Eyvaz Zeynelov
- Tez No: 511890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Toplum hayatında meydana gelen sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel olaylar o milletin edebiyat tarihi açısından büyük öneme sahiptir. Yaşanan olaylar milletlerin hafızalarında derin izler bırakmıştır. Bunlardan ikisi Türk Dünyası'nda yaşanmış olan Karabağ ve Ahıska sürgünleridir. Karabağ ve Ahıska Türklerinin yaşadığı bu dram sadece o toplumun hafızasında yer etmekle kalmamış, Türk edebiyatı tarihinde de büyük öneme sahip olmuştur. Sürgün, insanların doğdukları, yaşamlarını geçirdikleri öz yurtlarından çeşitli nedenlerle zorla yerlerinden çıkarılmalarıdır. Sürgün edilen halklar, yerleştirildikleri yerlerde de çeşitli sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Bu iki sürgünün tarihimizde bıraktığı yansımalar iki yazar Mircevat Ahıskalı ve Eyvaz Zeynelov'un bakış açılarından edebî eserlere yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social, political, economic and cultural events that take place in social life have great importance in terms of literary history of that nation. Living exiles, migrations, wars, natural disasters, etc. left deep marks in the memories of the nations. Two of them are the Karabakh and Ahıska exiles who lived in the Turkish world. This drama, which Karabakh and Ahıska Turks experienced, not only occupied the memory of that society, but also had a great influence in the history of Turkish literature. Exile is the forced separation of people from their own homes where they live, their lives, for various reasons. The displaced peoples had to struggle with various problems in places where they were settled. The reflections of these two exiles in our history are reflected in literary works from the perspective of the authors.