The impact of the United States of America's decision on jerusalem on the future of International Law and the United Nations
Amerika Birleşik Devletlerinin Kudüs ile ilgili aldığı kararın Uluslararası Hukuk'a ve Birleşmiş Milletler'in geleceğine etkisi
  1. Tez No: 511889
  2. Yazar: RIZA KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BURAK KÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Yönetişim ve Siyaset Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
1995'te Amerika, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmeye ve büyükelçiliğini Kudüs'e taşımaya karar verdi. Ancak, bu karar tüm dünyada neredeyse bütün ülkeler tarafından ciddi bir tepkiyle karşılaşmıştır. Birleşmiş Milletler (BM), böyle bir kararın iki ülke arasındaki çatışmanın şiddet düzeyini arttıracağını ve bu iki ülke arasındaki savaşın çözümü üzerinde olumsuz etkisi olabileceğini belirtmiştir. Stratejik bir güç olarak ABD, böyle bir kararın o zaman şartlarında geçerli olmadığını zaten bildiği halde, bu şekilde bir karar almıştı. Uzun bir süre sonra, Trump bu mevzuatı uygulamaya ve büyükelçiliği Kudüs'e taşımaya karar vermiştir. Öte yandan ABD yine dünyanın tepkisi ile karşı karşıya kaldı. Bu araştırmada, böyle bir deklarasyonun nedenlerinin, uluslararası hukuk üzerindeki etkilerinin ve BM'nin rolünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma probleminin analizinde, semiyotik analiz ve tanımlayıcı yöntemler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, uluslararası hukuk ve BM'nin Kudüs konusundaki kararına bakarak, ABD'nin dünyada yaratmaya çalıştığı İsrail algısı ve İsrail'e verdiği tam destek görülebilir. BM ve uluslararası yasalar dünyada barışı ve ülke sınırlarını korumak için inşa edilmiştir. Fakat ABD'nin İsrail'e vermiş olduğu bu tam destek ile BM'nin almış olduğu bağlayıcı kararların aksine dünya barışının sekteye uğramasına sebep olmaktadır. Sonuç olarak, ABD yıllarca oluşturmak için mücadele verdiği BM ve uluslararası kuruluşların rolünü, gücünü ve itibarını Kudüs kararı gibi güçlü yaptırımlarla zayıflatıyor.
Özet (Çeviri)
In 1995, America has decided to accept Jerusalem as capital of Israel, and carry its embassy to Jerusalem. However, this decision has faced a serious reaction from nearly all countries around the world, and the United Nations (the UN) stated that such a decision may increase violence level of conflict between two countries, and have negative effect on solution for war between two countries. As a strategic power, the USA had already known that such a decision was not applicable in that time conditions, but they ruled such a decision. After a long time, Trump decided to apply this legislation and decelerated to carry the embassy to the Jerusalem. However, the USA again faced with conflict and reaction of the world. In this research, it is aimed to evaluate reasons for such a declaration, its impacts on international law and role of UN. Semiotic analysis and descriptive methods were used to analyze problem of the research. According to the research's results, international law and the UN's decision regarding Jerusalem, the perception of Israel that the United States is trying to create in the world and its full support to Israel is clear. The United Nations and international laws were found to protect the world's peace and borders. But this full support of the United States to Israel is contrary to the binding decisions taken by the UN, causes world peace to be disrupted. As a result; the United States is undermining the role, power and reputation of the United Nations', which it has been struggling to create for years with strong sanctions, such as the decision regarding Jerusalem.