Osmanlı'nın Balkanlar bölgesinde Panslavist-Ortodoks düşüncenin oluşmasında Slav yardımlaşma cemiyetinin rolü (1859-1878)
The rol of the Slavic charitable society in the emergence of the Panslavist-Orthodox thought in the Balkans in the Ottoman Empire (1859-1878)
  1. Tez No: 511895
  2. Yazar: MAHİR ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHAP KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
1853 Kırım Savaşı ile Balkanlardaki Rus varlığının zayıflatılarak kontrol altına alındığını düşünen Rusya'nın, bu fiili durumu aşmak ve nüfuz sahasını korumak için kurdurduğu Slav Komiteleri'nin faaliyetlerini incelemektir. 1858 yılında, Balkanlardan getirilen fakir Slav gençlerini okutmak ve onlara yardım amacıyla Moskova'da kurulan Moskova Slav Komitesi, Rus toplum ve siyaset hayatında belirli bir karşılık gördükten sonra kurucu şube olmuş ve beraberinde Petersburg, Kiev, Odessa ve diğer birçok şehirde şubeler kurarak ulusal ve siyasi boyut kazanmıştır. Komiteler bünyesine kattığı etkili kişiler ve topladıkları büyük parasal yardımlar sayesinde Rus iç ve dış politikasında ve bilhassa Balkan politikasında etkili olmuşlardır. Slav Komiteleri, Balkanlarda savaşın olmadığı zamanlarda siyasi, sosyal, kültürel, dini faaliyetlerini Rus dış politikasına hizmet edecek şekilde Panslavist ve Ortodoks temel üzerine yürütürken savaş zamanı da savaşın gereklerine ve ihtiyaçlarına uygun olarak yürütmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the activities of Slav committees established by Russia, thinking that Russian presence in Balkans had declined after the Crimean War, to overcome this situation and preserve its influence in the Balkans. In 1858, Moscow Slav Committees were established in Moscow to help and educate the poor Slav children. After these committees drew interest in Russian political and social life, Moscow Slav Committee became the main branch, and it took on a national and political dimension by establishing other branches in St. Petersburg, Kiev, Odessa and other cities in Russia. The Committees became influential in Russian domestic and foreign policy especially in Balkans with the participation of important people to the committees and huge amounts of financial aids. On the one hand, the committees carry out their political, social-cultural, religious activities under the influence of Russian foreign policy in the Balkans in peacetime; on the other hand, they carry out the activities in accordance with the needs of the wars in wartime.