Nesnelerin interneti için bir veri gösterim modeli geliştirilmesi ve bulut platformunda saklanması
Development of a data representation model for internet of things and its storage in the cloud platform
  1. Tez No: 512159
  2. Yazar: AHMET CAHİT YAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA CENK ERDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Nesnelerin İnterneti için anlamsal modelleme,“Nesnelerin”dağıtılmış ve heterojen doğası göz önüne alındığında, birlikte çalışılabilirlik sorununu çözmek için temel oluşturmuştur. Mevcut araştırmaların çoğu, öncelikli olarak cihaz ve servisleri modellemeye odaklanırken, bir yandan da nesnelerin ürettiği bilgilere erişim, kullanım ve analizi için hangi formatlarda tutulacağı konusunda daha az çaba sarf edilmiştir. Bunun yanında Nesnelerin İnterneti çözümlerinin çoğu dağıtık ortamlarda çalışmanın ve farklı test ortamlarından gelen verilerin yönetilememesi eksikliklerinden muzdariptir. Günümüzde Bulut uygulamaları platform bağımsız, esnek ölçeklendirme özellikleriyle bu problemlere çözüm olarak sunulmaktadır. Bu çalışmada literatürde yer alan Nesnelerin İnterneti uygulama alanlarına özgü olarak geliştirilmiş veri modelleri incelenmiş ve mümkün olduğunca heterojen ortamlardan gelen veriyi temsil edebilecek bir soyutlama katman modeli oluşturulmuştur. Ayrıca Google Bulut platformu hizmeti Google App Engine (GAE) kullanılarak geliştirilen model üzerinde temsil edilen örnek verileri bulut ortamına aktaracak bir araç geliştirilmiştir. Kurulan yapı sayesinde bölgesel cihazlardan gelen farklı tipte verilerin merkezi bir yapıda elde edilmesi ve yönetilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Semantic modelling for the Internet of Things has become the basis for solving the problem of interoperability, given the distributed and heterogeneous nature of“objects”. While most of the current research focuses primarily on modelling devices and services, research has also made little effort on describing in the common format for accessing, using, and analysing information generated by objects. However, most of the Internet of Things solutions suffer from the lack of working in distributed environments and the inability to manage data from different test environments. Today, cloud applications can be shown as a solution to these problems with its platform-independent structure and flexible scaling features. In this study, data models that are developed specifically to application areas of Internet of Things in the literature were examined and an abstraction layer model was created purpose of describing data from heterogeneous environments as much as possible. In addition, a tool has been developed to transfer cloud-based examples of data represented on the model developed using the Google Cloud Platform service Google App Engine (GAE). With the established structure, different types of data coming from regional devices will be obtained and managed in a central structure.