Karınca kolonisi algoritması kullanılarak mamografik görüntülerden kanserli bölge tespiti
Cancer region diagnosis from mamaographic images using ant colony algorithm
  1. Tez No: 512158
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN GÖRGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Meme kanseri, tüm dünyada kadınlarda ölüme yol açan önemli sebeplerden biridir. Klinik deneyler sonucunda, kanserin erken tanısı ve doğru teşhisi tedavi potansiyelini arttırmaktadır. Meme kanserinin teşhisinde uzmanlara bilgisayar destekli yardım sağlamak için bu tez çalışmasında, dijital mamografi görüntüleri üzerinde bölütleme işlemi uygulanmıştır. İlk olarak mamogram görüntüleri üzerinde ön işlem yapılarak görüntü üzerinde daha hızlı ve kolay bölütleme yapılabilmesi için ortam hazırlanmıştır. Daha sonra karınca kolonisi algoritması ile geleneksel kümeleme yöntemlerinden“K-Ortalamalar Kümeleme”,“Bulanık C-Ortalamalar”ve“Çoklu Eşikleme”birlikte kullanılarak kanserli bölge teşhis edilmeye çalışmıştır. Kullanılan mamografi görüntüleri MIAS veri bankasına ait MRI görüntülerinden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is becoming a leading death of women all over the world; clinical experiments demonstrate that early detection and accurate diagnosis can increase the potential of treatment. In this thesis study, It was tried to do segmentation on digital mammography images in order to help expert or radiologist to find cancer region with computer aided. Firstly, It was tried to do preprocessing on mammogram images for doing faster and easier segmentation. Later, It was tried to detect the cancer regions using Ant Colony Algorithms and one of the traditional methods like K-means Clustering, Fuzzy C-Means Clustering and Multi Thresholding. Used mammography images consist of breast MRI films from MIAS database.