Omni channel marketing and customer purchasing behaviour analysis
Omni kanal pazarlama ve müşteri satınalma davranışı analizi
  1. Tez No: 512206
  2. Yazar: BAHAR ARER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÖYMEN KALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Teknolojinin insan hayatındaki yerinin gün geçtikçe artması, cep telefonlarının hayatımızın vazgeçilmez parçası olması ve her geçen gün daha büyük yer kaplamaları, istenilen bilgiye kolayca ulaşılabilmesi ile tüketicilerin firmalardan beklentileri de bu doğrultuda değişmiş, firmaların pazarda varolabilmeleri için geleneksel alışveriş modellerinde ve pazarlama stratejilerinde de değişikliğe gidilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Günümüz tüketicileri artık tabletinden satın almak istediği ürünü rakip ürünlerle kıyaslayıp sepetine eklemek, mağazaya gidip ürünü fiziksel olarak inceldikten sonra telefonundan sepetinde değişiklik yapıp ürünü satın almak, siparişini telefon, mağaza ya da call center'dan rahatlıkla takip edip, gerektiğinde de kolayca değişim için yine tüm kanallardan iletişime geçmek istemektedir. Yani hangi aracı kullanırsa kullansın, tüm kanallardan aynı bilgiye ulaşıp, aynı ve tutarlı hizmeti almak, kesintisiz, esnek tecrübe yaşamak istemektedir. İşte bu tarif ettiğimiz tüm kanalların birbiriyle konuştuğu, tüketiciye aynı hizmet kalitesi kesintisiz bir şekilde sunulan bütünleşik pazarlama modeline“omni kanal pazarlama”denmektedir. Bu çalışmada, 260 katılımcı ile anket yöntemi uygulanarak omni kanal pazarlama'ya karşı tüketicilerin cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, gelir seviyesi gibi demografik özellikleri göz önünde bulundurularak online ve offline kanallardan satın alma davranışlarının analizi yapılmıştır. Ayrıca mağazadan araştırıp internetten satın alma davranışının, fiyatların daha uygun olması ile ilgili anlamlı bir ilişkisi olup olmadığı, internetin ağırlıklı olarak satın almanın hangi aşamalarında kullanıldığı, internetten satın alma sebepleri ve satın aldıkları ürünler analiz edilmiştir. Son olarak da gelir seviyesine göre omni kanal müşteri memnuniyeti ile kanallar arası süreçlerin tutarlı ve aynı olması arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Tez kapsamında, omni kanal pazarlama uygulamalarının yanı sıra, firmaların ihtiyaç duyduğu bu dijital dönüşüme ayak uydurabilmeleri ve uzun vadede sürdürebilmeleri için temel gerekliliklerden biri olan değişim yönetimine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As the place of technology in the human life increases day by day, the mobile phones are the essential part of our lives and access to the desired information is getting easier day by day. This trend also changed the customers' expectations from the companies and it creates new purchasing models and marketing strategies for the companies to survive. Nowadays consumers can compare the product they want to buy on their tablets with the competitor products and add it to the basket; go to the store and physically investigate the product; then revise the basket on the phone and buy the product; easily follow the order by phone, store or call center; again, wants to communicate with all channels if further needed. So, whichever tool is used, it is expected to get the same information from all channels and get the same, consistent service and a seamless, flexible experience. It is called“omnichannel marketing”, which is an integrated marketing model in all the channels have same service quality seamlessly. In this study, the analysis of purchasing behavior of online and offline channels was conducted by taking into account demographic characteristics such as gender, age, education and income level of omnichannel marketing by applying survey method with 260 participants. In addition, it is analyzed that, whether searching in store then buying online is related with competitive prices; in which stages internet is used mostly during purchasing process; the reasons to buy online; and the products that were bought. Finally, it is examined whether there is a meaningful relationship between the omnichannel customer satisfaction and if the inter-channel processes are consistent and the same according to the income level. In addition to omnichannel marketing applications, this thesis also includes change management, which is one of the basic requirements for companies to keep up with this digital transformation and survive in the long run.