Ambargo sonrası (2016) Türkiye-İran enerji ilişkileri
Embargo after (2016) Turkey-İran energy relations
  1. Tez No: 512242
  2. Yazar: LEVENT CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu Çalışmanın amacı ABD öncülüğünde başlatılan ve yine ABD girişimleriyle küresel bir sorun haline getirilen İran nükleer enerji krizi ayrıntılı bir şekilde incelemek ve JCPOA-2015 nükleer antlaşmasının enerji ve Türkiye İran arasındaki enerji ilişkilerine yansımalarını değerlendirmektir. Bu çalışmada Nükleer krizin başlaması, süreci, yaptırımlar, İran'ın rolü, krize müdahil olan tarafların tutumları, nükleer antlaşmaya giden süreç ve gerçekleştiren nükleer antlaşmanın yansımaları irdelenmiştir. Nükleer enerji antlaşması öncesinde uygulanan yaptırımların etkileri incelenmiş olup yaptırımların krize taraf olan devletler açısından yansımaları ve nükleer antlaşma üzerindeki rolü değerlendirilerek antlaşmanın İran, AB ve bölge devletlerinin etkilerinin ne olduğu analiz edilmiştir. Bu çalışmada yöntem olarak keşifsel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Bu doğrultuda daha önce bu konuda yapılmış akademik çalışma ve akademik makaleler literatür incelemesi yapılarak incelenmiştir. Ayrıca bu konu üzerine yazılmış birçok kitap temin edilmiş, çalışmadaki konu başlıklarına göre yararlanılmaya çalışılmıştır. Bunlar dışında, ilgili uluslararası alanda ve ulusal anlamda yapılan birçok görüşme, toplantı, panel gibi çalışmalar incelenmiş, konu ile bağlantılı bölümlerde bu hususlardan da yararlanılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the implications of the energy relationship between the and again the US initiative launched under the leadership of the United States that became a global issue Iranian nuclear energy crisis to examine in detail and JCPO A-2015 nuclear deal of energy Turkey and Iran. In this work, the beginning of the nuclear crisis, the process, the sanctions, the role of Iran, the attitudes of the parties involved in the crisis, the process leading to the nuclear treaty and the reflections of the nuclear treaty were examined. The effects of the sanctions imposed before the nuclear energy treaty were examined and the effects of the treaty Iran, the EU and the states of the treaty were analyzed by assessing the sanctions as reflecting the states of the impugned states and its role on the nuclear treaty. In this study, a discovery research method was applied. In this respect, the academic studies and academic articles that have been made in this subject have been examined through literature review. In addition, many books on this subject have been provided and tried to be utilized according to the subjects of the study. Apart from these, studies such as interviews, meetings, panel discussions conducted in the related international field and national sense have been examined and these issues have been tried to be utilized in the related sections