Investigation of telomerase reverse transcriptase (TERT) gene promoter mutations in colorectal cancer
Kolorektal kanserde telomeraz ters transkrıptaz (TERT) gen promotör mutasyonlarının araştırılması
  1. Tez No: 512254
  2. Yazar: NISREEN ISMAEL NOORI AL DOORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Malignitelerin farklı tipleri arasında, kolorektal kanser, hem erkek hem de kadınlarda küresel olarak kanser ölümlerinin en yaygın üçüncü nedenidir. Kanser hücrelerinin çoğunda telomer uzunluğu telomeraz ile korunur. Bu nedenle, telomer uzunluğu ve telomeraz aktivitesi, kanser başlangıcı ve tümörün hayatta kalması için gereklidir. İnsanda, TERT gen promotör bölgesi, telomeraz ekspresyonu için en önemli düzenleyici unsur olarak kabul edilir. C228T ve C250T gibi TERT promoter mutasyonları, farklı kanser türlerinde telomerazı aktive eden önemli genetik olaylar olarak tanımlanmıştır. Bu nedenle, bu mutasyonlar malignitelerde önemli belirteçler olarak çalışabilir. Türkiye'de ilk kez olarak, bizim çalışmamızda TERT geninin promotör bölgesinde mutasyonların varlığını belirlemek için ve TERT promoter mutasyonlarının kolorektal kanserle herhangi bir ilişkisi olup olmadığını araştırmak için kolorektal kanserli Türk hastalardan elde edilen 43 çift tümör ve normal komşu dokularında mutasyon analizi yapılmıştır. TERT geninin promoter bölgesindeki mutasyonlar, Sanger-Çift Yönlü sekanslama tekniği ile kolorektal tümörler ve normal komşu dokularında incelenmıştır. İncelenen örneklerin hiçbirinde mutasyon gözlenmemıştır. Bu çalışma ile TERT geninin promotör bölgesindeki mutasyonların kolorektal kanser ile ilişkili olmadığını sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Among the different types of malignancies, colorectal cancer (CRC) is the third most common and also it is in the second place of the leading causes of cancer death in both men and women globally. In most of the cancer cells, telomere length is preserved by telomerase. Hence, telomere length and telomerase activity are essential for cancer initiation and the tumors' survival. In human, the promoter region of the TERT gene is considered to be the most important regulatory element for telomerase expression. TERT promoter mutations, such as the C228T and C250T, have been identified as important genetic events activating telomerase in different types of cancer. Consequently, these mutations may work as important markers in malignancies. In our study and for the first time in Turkey, the mutation analysis was performed in 43 pairs of tumor and matching normal tissues obtained from Turkish patients with colorectal cancers to determine the presence of mutations in the promoter region of the TERT gene and to investigate any possible association of the relevance of TERT promoter mutations to colorectal cancer. The mutations in the promoter region of TERT gene were examined in colorectal tumors and normal adjacent tissues by the Sanger-Bidirectional Sequencing technique. No mutations were observed in any of the specimens examined. We concluded from these results that the mutations in the promoter of the TERT gene may not be involved in CRC carcinogenesis and further investigations need to be performed for a stronger understanding.